JAK ZROBIĆ DREWNIANY STOJAK NA WINO?

Potrzebujesz stojaka na wino? Zrób go sam! W naszym prostym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak zrobić drewniany stojak na butelki.

Każdy, kto uwielbia testować nowe smaki i bez problemu odróżnia szczepy czy kraje pochodzenia wina, a poza tym chętnie używa wina podczas gotowania, powinien zawsze mieć pod ręką przynajmniej kilka butelek. Drewniany stojak na wino to często absolutnie niezbędny gadżet w kuchni. Nie dość, że efektownie eksponuje butelki, to jednocześnie jest oryginalną ozdobą wnętrza. Tym bardziej, jeśli wykonamy go sami.

 

 

Jaki stojak na wina wykonać?

 

 

Stojaki na wino z drewna robią furorę niezależnie od projektu, organizując wokół siebie aranżację zarówno we wnętrzu w stylu skandynawskim, rustykalnym czy klasycznym, jak i nowoczesnym i industrialnym. Oczywiście istnieje masa pomysłów, dziesiątki projektów, setki kombinacji. Oto kilka propozycji:

 

drewniany stojak ze skrzynki – możemy wykorzystać do tego drewnianą skrzynkę po owocach, którą bez problemów dostaniemy np. na targu czy giełdzie. Wystarczy zamocować w niej dodatkowe ścianki i podpórki;

 

stojak na wino na ścianę lub stojący – wykonany z prostych, połączonych ze sobą sklejek oraz listewek. Można go zamontować również na boku kuchennej zabudowy;

 

- ażurowy stojak na butelki z deseczek;

 

- składany stojak na butelki – bardzo prosty w przygotowaniu. To w zasadzie dwie sklejki z otworami połączone zawiasami. Stabilność konstrukcji jest tu zapewniona m.in. przez ciężar butelek;

 

wieszak na wino np. ze sznura czy szerszego kawałka rzemienia przytwierdzonego do szafki – oryginalny i efektowny.

 

 

Dodatkowe kwestie do przemyślenia dotyczące drewnianego stojaka na wino

W konstrukcji półek i podpórek na butelki nie ma nic skomplikowanego, można jednak pokombinować, jeśli chodzi o wielkość, umiejscowienie czy dodatki:

 

- stojak czy piwnica na wino?

 

Jak duża ma być półka na wino? Może zamiast standardowego, mała stojaka sprawdzi się raczej regał na wino? Zaplanujmy, czy ma mieścić kilka, czy może kilkanaście butelek.

 

Większe zbiory wymagają innych warunków, co wynika m.in. z dłuższego czasu przechowywania. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest specjalna lodówka lub gablota chłodząca. Jeśli zamierzamy zainwestować w kolekcję win, rozważmy przystosowanie do tego celu piwnicy. Stała temperatura, ograniczony dostęp do dziennego światła, kontrolowana cyrkulacja powietrza, określona wilgotność sprawią, że wina będą leżakować, dojrzewać i jednocześnie zyskiwać na wartości.

 

- gdzie umieścić stojak na wino?

 

Stojak może mieć formę półki, którą ustawimy pomiędzy kuchnią i jadalnią lub tuż obok regału z książkami kulinarnymi. Dobrym pomysłem jest zbudowanie większego regału, którego jednym z elementów będzie właśnie półka na wino.

 

- system podtrzymywania butelek

 

Warto przemyśleć, jak mają być zrealizowane wsporniki lub separatory zapobiegające poruszaniu się butelek. Gotowe podpórki o charakterystycznym kształcie fali można kupić w sklepach z rzeczami do majsterkowania, ewentualnie z akcesoriami do win, lub wyciąć je w drewnianej desce za pomocą wyrzynarki. Innym pomysłem jest po prostu zamontowanie deseczki, sklejki, w której otwór na szyjkę butelki wykonamy za pomocą otwornicy.

 

akcesoria winiarskie

 

Zastanówmy się też, czy potrzebujemy dodatkowej półki czy schowka na akcesoria winiarskie, jak otwieracz do butelek, zatyczka, termometr itd. Może dobrze, jeśli będą pod ręką?

 

- etykiety

 

Może dobrym pomysłem będzie oznaczanie butelek np. za pomocą efektownych etykiet. Praktycznym i atrakcyjnym systemem, dzięki któremu szybko zidentyfikujemy daną butelkę, jej rocznik czy region pochodzenia, są np. fiszki przyczepiane do szyjek lub niewielki obszar pomalowany farbą kredową.

Czym malować stojaki na wino?

Stojak na butelki to praktyczny gadżet, który pełni jednak również pewne funkcje estetyczne. Pozwala wyeksponować butelki, zapewnia wygodny i bezpieczny sposób ich przechowywania, a jednocześnie sam stanowi ozdobę wnętrza, efektowny i designerski dodatek.

 

Wybierając kolor produktu do malowania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl i aranżację pomieszczenia, panującą w nim kolorystykę, a także odcienie innych drewnianych elementów znajdujących się we wnętrzu.

 

Jeśli zależy nam na pogłębieniu odcienia naturalnego drewna lub chcemy dopasować kolor stojaka do kolorów pozostałych mebli we wnętrzu, możemy sięgnąć po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Wyrób stworzy na powierzchni drewna powłokę chroniącą m.in. przed wilgocią czy ryzykiem przetarć. Z kolei modne odcienie, np. skandynawską biel, uzyskamy dzięki Sadolin Lakierobejcy Dekor. To ponadto produkt szybkoschnący i łatwy w aplikacji.

 

 

Stojak na wino – jak zrobić?

 

Oto instrukcja wykonania bardzo prostego stojaka na butelki:

 

Krok 1.

 

Kompletowanie niezbędnych narzędzi i akcesoriów.

 

Jeśli chcemy własnoręcznie zrobić drewniany stojak na wino, w pierwszej zaplanujmy zakupy. Do wykonania prostej konstrukcji z deseczek będziemy potrzebować kilkunastu grubszych struganych kantówek o długości około 35 cm oraz około 10 cieńszych. Przyda nam się również wiertarko-wkrętarka oraz odpowiedniej wielkości wiertło. Należy wyposażyć się także w papier ścierny oraz w klej do drewna. Niezbędne są też wyroby do malowania drewna.

 

Krok 2.

 

Wywiercenie otworów.

 

Wywiercamy po dwa otwory na jednym z krańców grubszych kantówek, tak aby krzyżowały się ze sobą. Otwory muszą mieć grubość cieńszych kantówek, ponieważ połączą one konstrukcję.

 

Krok 3.

 

Przygotowanie drewnianych elementów.

 

Następnie należy prawidłowo przygotować kantówki do dalszych etapów prac. Najlepiej przeszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym, aby pozbyć się zadziorów i nierówności, a następnie wygładzić, zmatowić papierem drobnoziarnistym.

 

Teraz pora na odpylenie drewna.

 

Krok 4.

 

Malowanie drewna.

 

Właśnie na tym etapie, a nie po połączeniu poszczególnych elementów, najlepiej pomalować drewniany stojak na wino

 

Aby pomalować stojak lub drewniane półki na wino, postępujmy ściśle według zaleceń z karty technicznej wybranego produktu. Każdy wyrób rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o narzędzia czy warunki aplikacji.

 

Krok 5.

 

Łączenie elementów.

 

Po całkowitym wyschnięciu kantówek wsuwamy cieńsze elementy w otwory i nanosimy na nie klej, dzięki czemu stojak będzie mocny i stabilny. Tworzymy w ten sposób dwie „ścianki” połączone cieńszymi kantówkami. Większe elementy łączymy za pomocą wkrętów.

 

Gotowe!

 

 

Stojak na wino z drewna to bardzo przydatny gadżet. Nie warto upychać butelek do szafek – każda z nich wymaga odpowiedniego wyeksponowania.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...