JAK ZROBIĆ KWIETNIK DREWNIANY DO OGRODU?

Kwietniki kojarzą nam się raczej z wnętrzem salonu czy sypialni. Nie oznacza to wcale, że nie sprawdzą się na zewnątrz, a dokładniej: w ogrodzie. Ba! ogród to naturalne środowisko wszelkich kwiatów, roślin, sadzonek i pnączy – drewniany kwietnik pomoże nam wyeksponować te najpiękniejsze i pieczołowicie pielęgnowane egzemplarze.

 

Kwietnik ogrodowy: o czym pamiętać?

 

Aby drewniany, ogrodowy kwietnik perfekcyjnie wpisał się w swoje otoczenie, musimy dokładnie przemyśleć jego projekt. Po pierwsze, powinien korespondować ze stylem i charakterem ogrodu. To, co sprawdzi się na posesji romantycznej, niekoniecznie będzie dobrze prezentować się w ogrodzie nowoczesnym. Elementy minimalistyczne będą z kolei kiepsko wyglądały w ogrodzie angielskim, mniej uporządkowanym, wręcz dzikim.

 

Podobnie rzecz ma się w przypadku rozmiarów ogrodowego kwietnika. Jeśli do zagospodarowania mamy znaczną powierzchnię, a ogród jest duży i pełen zakamarków, budowane niewielkiej, skromnej konstrukcji trochę mija się z celem… Pomyślmy o czymś, co odpowiednio wyeksponuje rośliny, a jednocześnie wpisze się nie tylko w styl, ale i skalę otoczenia.

 

Po drugie, zastanówmy się nad idealną lokalizacją dla drewnianego kwietnikaOgrodowy kwietnik będzie pięknie prezentował się jako ozdoba sfery wejściowej do posesji lub bezpośrednio do ogrodu. Poza tym stanie się wręcz oczywistym uzupełnieniem sektora odpoczynku z altaną na czele. Warto też zaplanować kwietnik przed domem.

 

Pomysł na kwietnik

 

Styl, wielkość, lokalizacja – to już omówiliśmy. Pomyślmy jeszcze… jaki ma być nasz kwietnik. Czy zależy nam na jednym elemencie, który w pełni wyeksponuje nasz popisowy egzemplarz? Czy może wolimy stworzyć konstrukcję-półkę, na której ustawimy kilka doniczek i misz-masz roślin?

 

Oto kilka pomysłów do przemyślenia:

kwietnik stojący drewniany – może przypominać np. wysoki taboret. Świetnym pomysłem jest też zbudowanie serii takich stołków o różnej wysokości.

 

- kwietnik drabina – moda na styl skandynawski sprawiła, że we wnętrzach masowo zaczęły pojawiać się charakterystyczne regały czy półki wyglądem przypominające drabinę. Taka konstrukcja doskonale sprawdzi się również w ogrodzie – wystarczy ustawić na niej doniczki różnej wielkości i obsadzić kwiatami.

 

drewniany kwietnik skrzynka – pojedyncza skrzynka lub zestaw skrzynek, ustawionych wprost na ziemi lub na podwyższeniu. To chyba jeden z najprostszych w realizacji pomysłów na kwietnik, podobnie jak kwietniki zrobione ze starych drewnianych beczek.

 

kwietnik z desek – może przypominać prostą półkę. Wystarczy oprzeć ją o ścianę budynku lub uwzględnić podpórki.

 

nowoczesny kwietnik stojący – geometryczna, uproszczona konstrukcja prezentuje się zaskakująco wdzięcznie na tle przystrzyżonego jak od linijki trawnika i wypielęgnowanego, minimalistycznego skalniaka. Projekt prezentuje się jednak na tyle dobrze, że pokochali go projektanci na całym świecie.

 

kwietnik ogrodowy z palety – banalnie prosty w wykonaniu, zachwycający prezencją.

 

kwietnik do ogrodu z pieńków drzewa – doskonałe uzupełnienie posesji w stylu naturalnym, czyli stawiającej na jak najmniej przetworzone materiały, ekologię oraz recykling. Jako kwietnik doskonale nada się efektowna brzoza.

Jak zrobić kwietnik?

Pomysłów na kwietnik, inspiracji i propozycji jest naprawdę sporo, dlatego w pierwszej kolejności zastanówmy się, który z nich najlepiej sprawdzi się na posesji.

 

Jeśli zależy nam na wyjątkowo łatwym w realizacji projekcie, postawmy na drewniany kwietnik z palety. W zasadzie jedyne, co musimy zrobić, aby zmienić paletę w pełnoprawny kwietnik, jest wykonanie podpórek, na których ustawimy doniczki. W tym celu wymierzmy szerokość oraz długość desek, które zamontujemy we wnętrzu palety. Po docięciu elementów szlifujemy je papierem ściernym, najpierw gruboziarnistym, następnie drobnoziarnistym (podobnie postępujemy z powierzchnią całej palety), po czym mocujemy półki za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna. Gotowe!

 

Oczywiście, aby kwietnik do ogrodu służył nam dłużej niż tylko przez jeden sezon, musimy pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu drewna przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. To zadanie dla dobrej jakości impregnatu, lakierobejcy lub farby. Aby zapewnić drewnianym kwietnikom pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz rozwojem grzybów, możemy sięgnąć po Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. Jeśli zaś oprócz skutecznego zabezpieczenia marzą nam się piękne, soczyste odcienie, wybierzmy farbę Sadolin Kolory Ogrodu. Co ciekawe wykorzystamy ją także do malowania ceramiki czy kamienia, tworząc tym samym przemyślany kolorystycznie, zachwycający projekt detali w ogrodzie.

 

Pamiętajmy przy tym, że drewniane elementy, nawet zabezpieczone najbardziej skutecznymi wyrobami, nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą i glebą. Ponadto zadbajmy o odpowiednie zaizolowanie doniczek, tak aby nie doszło do zalewania drewna.

 

 

Bujna, doskonale skomponowana roślinność czy wyjątkowe okazy to jeszcze nie wszystko. Wyeksponujmy je! Drewniane kwietniki w ogrodzie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby z kwiatów uczynić prawdziwe dzieło sztuki – stworzone do podziwiania.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...