STYL SKANDYNAWSKI - ZAARANŻUJ WNĘTRZA W SKANDYNAWSKIM STYLU

Styl skandynawski to drewno w roli głównej. Sprawdź, czy skandynawski design to coś dla Ciebie: wnętrza są proste, harmonijne, tworzone w bliskości z naturą.

Styl skandynawski powstał jako bezpośrednia odpowiedź na specyfikę klimatu Północy. Mroźne zimy sprawiły, że we wnętrzach tym bardziej doceniano miękkie i ciepłe tkaniny, a długie noce stworzyły potrzebę wpuszczania jak największej ilości naturalnego światła. Ponadto do mieszkań w stylu skandynawskim wybierano stonowaną kolorystykę. Oprócz tego skandynawski styl wnętrza inspirował się dziką naturą Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Te zasady, choć ustalono je przed wieloma dekadami, są uniwersalne i obowiązują do dziś. Współczesny styl skandynawski to jasne kolory i naturalne materiały, przede wszystkim drewniane meble, drewniane podłogi czy też całe ściany w drewnie, ale i elementy z kamienia, różne gatunki roślin oraz detale nawiązujące do folkloru.

 

 

Styl skandynawski – opis i najważniejsze elementy

 

Wnętrza w stylu skandynawskim to minimalizm. Nie potrzeba wiele, aby urządzić mieszkanie pięknie i ze smakiem. Podstawą jest tu drewno.

 

*drewniana podłoga w domu w stylu skandynawskim

 

Zacznij od drewnianych podłóg: zamiast ciemnego drewna wybierz drewno jasne, stonowane, np. rodzime gatunki, jak sosna czy świerk. Co prawda surowe nie zachwycają trwałością, jednak odpowiednio zabezpieczone przetrwają we wnętrzu całe lata.

Warto pamiętać, że drewno we wnętrzu, także drewniane parkiety, można odnawiać. Styl skandynawski jest nastawiony na recykling, a nie wyrzucanie; zakłada dbanie o otaczającą nas przestrzeń oraz renowację zamiast wymiany na nowe. Do ochrony drewnianej podłogi wybierz Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów lub Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

 

*drewniana skandynawska boazeria

 

We wnętrzu w stylu skandynawskim drewno pojawia się nie tylko na podłogach, ale i na ścianach. Triumfy popularności bije boazeria, która w niczym nie przypomina już tej z czasów PRL-u. Okazuje się, że wystarczy poddać ją renowacji, usunąć warstwę połyskliwego lakieru i pomalować na kolor biały, miętowy czy różowy, aby uzyskać zachwycającą, modną, skandynawską aranżację. Użyj do tego Sadolin Lakierobejcy Dekor.

 

 

Jakie meble w stylu skandynawskim wybrać?

 

Oczywiście niezastąpionym elementem stylu są skandynawskie meble. Skandynawskie, czyli nawiązujące do klasycznych projektów, które powstały w latach 60. i 70. lub wyprodukowane właśnie w tym okresie. Charakterystyczne krzesła, stoliki-nerki, proste, ale jakże efektowne stoły, regały, komody, półki miały swoje odpowiedniki w polskim PRL-u. Oznacza to, że aby urządzić modne wnętrze w stylu skandynawskim, wystarczy poszukać staroci, np. na strychu, na targach czy internetowych aukcjach, a następnie je odnowić. 

 

Wystrój wnętrz – styl skandynawski w kuchni

 

Aby wprowadzić nowoczesny styl skandynawski do wnętrza kuchni, pomyśl o renowacji zabudowy kuchennej. Czasami wystarczy parę zmian, aby całkowicie odmienić aranżację. Drewniane meble można pomalować na modny, biały kolor – najlepiej nie w pełni kryjącą farbą, a raczej lakierobejcą, która dodatkowo wyeksponuje rysunek słojów. Większy remont to również dobry pretekst, aby wymienić blat kuchenny. W towarzystwie białej zabudowy sprawdzi się przede wszystkim blat z naturalnego drewna. Oprócz tego zmień uchwyty meblowe, np. na czarne lub miedziane – dla kontrastu.

 

Meble i styl skandynawski w salonie

 

Aranżacja salonu to ogromne pole do popisu dla miłośników dobrego, skandynawskiego designu. Podstawowe elementy wyposażenia, które powinny się tu znaleźć to: kanapa o charakterystycznym, raczej geometrycznym kształcie i na smukłych drewnianych nóżkach, fotele z drewnianymi podłokietnikami, niewielki drewniany stolik kawowy, sideboard, czyli szafka pod telewizor. Sprawdzą się tu zarówno nowe meble, jak i te z czasów PRL, które możesz samodzielnie odnowić. Na internetowych aukcjach dość łatwo jest też znaleźć oryginalne duńskie czy szwedzkie fotele, regały czy kanapy.

 

Skandynawski styl w sypialni

Wprowadzenie stylu skandynawskiego do sypialni jest bardzo proste. Wystarczą meble z drewna (łóżko z wezgłowiem, stoliki nocne, szafa i – jeśli starczy miejsca – komoda), utrzymane w naturalnej kolorystyce lub imitujące surowe drewno. Całość dopełnią jasne ściany (białe, jasnoszare lub błękitne) oraz dodatki, np. świece.  

 

Czym pomalować meble na styl skandynawski?

 

W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, sięgnij po wspomnianą Sadolin Lakierobejcę Dekor (interesujący odcień, jednak z widocznym rysunkiem słojów), Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną (która nieco zabarwi drewno lub nada mu intensywniejszy bądź inny, choć nadal naturalny odcień) albo Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych (bezbarwny – nada się również do mebli).

 

 

Jak odnowić parkiet we wnętrzu w stylu skandynawskim?

 

Zasady odnawiania drewnianej podłogi są uniwersalne – sposób renowacji nie zależy od stylu, jaki pragniesz uzyskać. Oto najważniejsze reguły:

 

  • Dla uzyskania najlepszego efektu niezbędne jest cyklinowanie parkietu. Dzięki cyklinowaniu można uzyskać najwyższe, deklarowane przez producenta parametry wytrzymałościowe powłok. Podczas zabiegu usuwana jest powłoka lakiernicza oraz niewielka warstwa drewna (maks. 0,5 mm).
 
  • Po zakończeniu prac należy dokładnie odpylić pomieszczenie. Nie zapomnij o ścianach! Lakierowanie parkietu możesz rozpocząć dopiero po około dobie od zakończenia cyklinowania – tyle trwa osiadanie pyłu i kurzu. Po ponownym odpyleniu podłogi umyj ją lekko wilgotną szmatką.
 
  • Zapoznaj się z etykietą wyrobu, aby ustalić, jakie warunki przeprowadzania prac są optymalne. Znajdziesz tam także informacje o technikach malowania, zalecanych narzędziach, liczbie warstw czy czasie ich schnięcia.
 
  • Lakier należy nakładać cienkimi warstwami wzdłuż słojów drewna. Dobrą praktyką jest przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym oraz jej dokładne odpylenie – przed aplikacją każdej kolejnej warstwy produktu.

 

 

Jak odnowić meble w stylu skandynawskim?

 
  • Najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli całkowicie usuniesz poprzednie powłoki malarskie. To szczególnie wskazane, jeśli odnawiasz stare, PRL-owskie meble lub zamierzasz malować innym wyrobem niż ostatnio. Powłoki należy w całości zeszlifować również w przypadku, gdy chcesz wydobyć naturalny rysunek słojów, a mebel jest aktualnie pokryty warstwami kryjącego wyrobu.
 
  • W pierwszej kolejności użyj papieru gruboziarnistego, następnie zmieniaj go na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu, aż do drobnoziarnistego. Sukcesywnie usuwaj powstały pył.
 
  • Malowanie zacznij od trudno dostępnych miejsc, następnie pokryj lakierobejcą większe powierzchnie.  

 

 

Styl skandynawski cieszy się dużym zainteresowaniem, m.in. dlatego, że jest całkiem łatwy do uzyskania. Zasady jego tworzenia są proste, mamy tu parę podstawowych elementów, jak drewno, oraz sporą dowolność w tematyce dodatków i detali oraz ich kolorystyki. Skandynawski design pozostawia sporo miejsca na indywidualne podejście.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...