Jak czyścić drewno w domu
Surowe drewno we wnętrzach to jeden z trendów, do którego projektanci wracają bardzo chętnie. Surowe deski wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat, a dzięki meblom z surowego drewna aranżacja nabiera charakteru.
Meble z surowego drewna oraz surowe deski: do jakiego stylu wnętrza?
Drewno to nieodłączny element przynajmniej kilku stylów aranżacji wnętrz:
- styl skandynawski
Drewno bardzo słusznie kojarzy nam się z konwencją skandynawską, czyli inspirowaną architekturą wnętrz zimnej Północy: Norwegii, Szwecji czy Finlandii. Mroźne zimy i długie noce, czyli warunki geograficzne, bezpośrednio wpływają na sposób, w jaki Skandynawowie urządzają wnętrza. Po pierwsze, sięgają po jasną kolorystykę. Na ścianach pojawiają się biele, błękity i szarości. Po drugie, otaczają się naturalnymi materiałami w ich naturalnych odcieniach. Jeśli podłoga – to tylko z naturalnego drewna, podobnie meble czy inne elementy zabudowy.
- styl ekologiczny
Modne hasła ekologiczne, typu „zero waste” czy „less waste”, odnoszą się również do aranżacji wnętrz. W mieszkaniu w stylu ekologicznym nie znajdziemy „jednorazowych” materiałów, paneli z tworzywa czy mebli ze sklejki. Tu również stawia się na drewno, ponieważ można je wielokrotnie odnawiać i naprawiać. Malowanie drewna to najprostszy sposób na jego odświeżenie i wydłużenie jego żywotności. Znajdziemy tu też meble ze starych desek z recyklingu.
- styl industrialny
Kolejny styl, który promuje drewno w domu. Głównym założeniem stylu industrialnego są motywy „fabryczne”, dlatego wnętrza często wyglądają jak „plac budowy”. Elementami, które się tu pojawiają są: cegły wydobyte spod warstw tynku, metal, beton, a także surowe drewno. W industrialnym wnętrzu sprawdzi się drewniana podłoga oraz detale typu słupy konstrukcyjne czy bele stropowe.
- styl prowansalski i rustykalny
We wnętrzach w stylu prowansalskim oraz rustykalnym pełno nawiązań do tematyki wiejskiej. Tym samym aranżacja nie może obejść się bez naturalnych materiałów, jak kamień czy surowe drewno. Chętnie wykorzystywanym elementem jest też drewno pomalowane na biało.
- styl minimalistyczny
Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów. Styl minimalistyczny to kolejny przykład na wykorzystanie drewna we wnętrzach! Warto oprzeć aranżację na przeciwieństwach, tzn. zestawić ze sobą np. czerń i biel lub odcienie jasne i bardzo ciemne, dodatkowo wybrać proste, geometryczne meble oraz oczywiście elementy z drewna.
Jaki rodzaj drewna na meble?
Wybierając drewno na meble, należy kierować się m.in. właściwościami poszczególnych gatunków. Meble z drewna sosnowego, bukowego i dębowego – to najpopularniejsze warianty. Drewno sosnowe jest dość miękkie, w związku z czym również łatwe w obróbce. Ich atutem jest też korzystny stosunek jakości do ceny. Drewno bukowe cenimy za jego trwałość. Buk pomimo swojej twardości jest łatwy w formowaniu i barwieniu. Dąb dodatkowo wyróżnia się odpornością na działanie wilgoci.
Meble z drewna bez malowania: czy to dobry pomysł?
Surowe drewno – pod postacią mebli, podłóg, belek stropowych czy nawet boazerii – to modny element aranżacji wnętrz. Należy mieć jednak na uwadze, że odsłonięta, niezabezpieczona powierzchnia drewna szybko zacznie niszczeć, chłonąć wilgoć, pękać. Nieskazitelnym efektem będziesz się więc cieszyć stosunkowo krótko.
Drewna, czy to we wnętrzach, czy na zewnątrz, nie można pozostawić bez ochrony. Jeśli zapomnisz o konserwacji, wkrótce konieczne będzie planowanie wymiany mebli lub drewnianych powierzchni.
Z drugiej strony wcale nie trzeba rezygnować z naturalnego efektu w imię skutecznego zabezpieczenia drewna.
Czym pomalować drewno, aby wyglądało naturalnie?
Farba do drewna, jaka by nie była, raczej nie pomoże w osiągnieciu efektu surowego drewna. Odpowiedzią na pytanie, czym malować drewno, jest w tym przypadku lakierobejca oraz lakier. Powierzchnię – meble, boazerię czy parkiet – można wykończyć półtransparentną lakierobejcą w odcieniu dopasowanym do koloru drewna lub pokryć ją transparentnym lakierem, który nie barwi drewna, a jedynie nadaje mu subtelny efekt dekoracyjny (lekki połysk lub półmat).
Wśród lakierobejc warto wybrać tworzącą trwałe powłoki Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną oraz Sadolin Lakierobejcę Dekor, która subtelnie podkreśla rysunek drewna, a dodatkowo jest szybkoschnąca.
Jeśli wolisz jeszcze bardziej naturalny efekt, możesz sięgnąć m.in. po Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów oraz Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Oba nadają się do zastosowania na różnego rodzaju drewnianych powierzchniach czy elementach we wnętrzach. Nie nadają drewnu żadnego zabarwienia, ale tworzą na nim szczelną, wytrzymałą powłokę.
Jak przemalować meble z drewna?
Wiesz już, czym zabezpieczyć surowe drewno. Kolejne pytanie brzmi: jak pomalować meble z drewna? Kluczowy jest tu etap przygotowania powierzchni do malowania. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić drewno ze starych, łuszczących się powłok malarskich lub lakierniczych. Jeśli powierzchnia jest pokryta kryjącym produktem, np. farbą, usuń poprzednie powłoki w całości. Następnie odpyl powierzchnię i ją umyj. Po wyschnięciu uzupełnij ewentualne ubytki masą szpachlową do drewna. Po ponownym odpyleniu można przystąpić do malowania.
Jeżeli pracujesz na surowym drewnie, pamiętaj, że należy je dokładnie oczyścić oraz przetrzeć papierem ściernym, aby usunąć ewentualne nierówności.
Kolejne kroki malowania mebli z drewna są uzależnione od tego, jaki wyrób stosujesz. Wszystkie informacje dotyczące wykańczania czy renowacji powierzchni znajdziesz w karcie technicznej lakieru lub lakierobejcy.
Drewno w mieszkaniu – to doskonały pomysł! Drewno surowe – już nieco gorszy… Na szczęście można uzyskać efekt surowego, naturalnego drewna bez uszczerbku na jego trwałości.