Jak zrobić meble ogrodowe z palet
Meble, szczególnie stoliki z palet podbijają świat wnętrz. Moda na nie maleje przynajmniej od dobrych kilku lat. Dlaczego? Stolik kawowy z palet jest absurdalnie tani, tym bardziej, jeśli już jesteśmy w posiadaniu „bazy” (czyli jednej lub paru palet), a ponadto zaskakuje unikalnym designem. Co więcej tego rodzaju meble, utrzymane w duchu idei „zrób to sam”, perfekcyjnie wpisują się w nowoczesny styl wnętrz, jak i konwencję skandynawską czy industrialną. Kolejnym argumentem „za” jest także aspekt ekologiczny. Wykorzystanie często znajdują europalety z recyklingu, które zyskują w ten sposób drugie życie.
Stoliki z palet: ile to kosztuje?
Do wykonania stolika najlepiej nadają się europalety, których standardowe wymiary to 120 x 80 x 14 cm, a nawet europalety połówkowe (80 x 60 x 14 cm). Oczywiście jeśli marzy nam się ława z palet, sięgnijmy po te o większych rozmiarach. W takim przypadku najlepiej połączyć ze sobą dwie palety (umieścić jedna na drugiej), z kolei mały stolik kawowy z powodzeniem wykonamy z niewielkiej, pojedynczej palety.
Cena jednej palety nie przekracza 20-50 zł (chyba że zostały nam palety np. remoncie czy kupnie pralki – tym lepiej!). Do ceny palet należy doliczyć koszt pozostałych elementów. To zaś zależy od naszego, autorskiego pomysłu. Aby wykonać stolik-paletę, na pewno będziemy potrzebować wkrętów. Poza tym pomyślmy nad tym, czy mebel ma być mobilny, czy osadzony na stabilnych nóżkach. Koszt zarówno kółek, jak i nóżek wynosi kilka-kilkanaście złotych od sztuki. Dobrym, często stosowanym rozwiązaniem jest przykrycie wierzchu stolika szkłem, które posłuży nam za blat. Pamiętajmy też o poszczególnych narzędziach (jak wkrętarka oraz ewentualnie szlifierka do drewna) oraz produktach potrzebnych do przygotowania i malowania drewna, jak chociażby papier ścierny oraz farba lub lakierobejca. Teraz podliczmy wszystko: stół z palet będzie nas kosztował od ok. 50 do maksymalnie 150-200 zł.
Jak zrobić stolik z palet? Na przykładzie małego stolika kawowego
Krok pierwszy to oczyszczenie powierzchni drewna oraz nadanie jej gładkiej faktury. Najlepiej wygładzić i zmatowić ją za pomocą szlifierki lub papieru ściernego – pozbyć się zadziorów i drzazg. Następnie odpylamy paletę, czyli dokładnie ją odkurzamy.
Teraz pora na malowanie palety. To, jaki produkt należy zastosować, jest uzależnione od efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Najczęściej stoliki z palet malujemy na modne odcienie pastelowego błękitu, mięty, różu lub bieli. To dobry kierunek, jeśli zależy nam na oryginalnej, rześkiej aranżacji! W osiągnięciu nietypowego odcienia, ale nadal z widocznym rysunkiem drewna, pomoże nam Sadolin Lakierobejca Dekor. Niski poziom zapachu, łatwość aplikacji oraz szybkoschnąca formuła sprawiają, że doskonale nadaje się do szybkiego przeprowadzania prac typu „zrób to sam”. Jeśli zaś wolimy naturalny odcień drewna, sięgnijmy po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Jej żelowa, niekapiąca formuła ułatwi nam malowanie.
Do malowania będzie nam potrzebny mały pędzel z długą rączką oraz większy o standardowym uchwycie. Szczegółowych informacji dotyczących malowania stolika z palet, np. dotyczących liczby warstw, szukajmy w karcie technicznej lakierobejcy.
Po całkowitym wyschnięciu wyrobu możemy przystąpić do przymocowania nóżek lub kółek – przyda nam się do tego wkrętarka oraz wkręty do drewna. To w zasadzie ostatni krok: stolik z europalety jest gotowy do użycia! Możemy też jeszcze wykonać blat z dopasowanej szklanej tafli. Najlepiej przykleić ją do drewna za pomocą bezbarwnego kleju do drewna.
Stolik z palet euro to designerski mebel, którego wszyscy nam pozazdroszczą. Na szczęście jego wykonanie to nie wiedza tajemna. Wręcz przeciwnie – to dziecinnie proste, a przy tym zaskakująco tanie!