RENOWACJA STARYCH MEBLI? TO PROSTE!

Z przyjemnością chwytamy po narzędzia i próbujemy swoich sił w pracach renowatorskich. Jak odnowić stare meble? To znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać.

Ogromna popularność zagadnień związanych z majsterkowaniem i DIY (ang. „Do It Yourself”), czyli swojsko brzmiącego hasła „zrób to sam”, sprawiła, że coraz chętniej decydujemy się na samodzielne odnawianie mebli. Okazało się bowiem, że renowacja starych mebli to często znacznie lepszy pomysł niż kupno nowych sprzętów, tym bardziej, jeśli nieobce nam są kwestie ekologiczne bądź jeżeli czujemy sentyment do wiekowego sekretarzyka czy odziedziczonego po babci krzesła.

Renowacja mebli – jak się do tego zabrać?

Jak odnowić stare meble? W pierwszej kolejności musimy ustalić, jak duże są zniszczenia, czyli tym samym, jak szeroki będzie zakres prac. W jakim stanie jest powierzchnia? Czy widać niej ryski, spękania i przetarcia? Czy mebel ma jednolity, równy kolor, czy może w niektórych miejscach drewno zszarzało? Ustalmy też, czy mebel jest wykończony farbą, lakierem czy politurą. Aby rozpoznać politurę, przetrzyjmy powierzchnię wacikiem nasączonym alkoholem. Jeśli pozostanie na nim kleista maź w kolorze powłoki, oznacza to, że mamy do czynienia z warstwą politury.

Odnawianie starych mebli krok po kroku

Jak odnowić meble? W trzech wskazanych poniżej sytuacjach należy koniecznie usunąć stare powłoki:

– jeśli tylko zniszczenia są znaczne, a poprzednia powłoka malarska lub lakiernicza jest w kiepskim stanie, łuszczy się i odspaja (usuwamy ją w całości lub jedynie te fragmenty powłoki, które są najbardziej zniszczone),

– jeśli zamierzamy wykończyć drewno innym rodzaju produktu niż ostatnio (np. farbą zamiast lakierem; dotyczy to oczywiście również politury)

– lub jeżeli chcemy odsłonić rysunek słojów bądź naturalny odcień drewna, a aktualnie jest on pokryty wyrobem kryjącym czy nadającym kolor.

Możemy zeszlifować je z powierzchni za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie wygładzić, zmatowić drewno papierem drobnoziarnistym, wykonując ruchy wzdłuż słojów (nigdy w poprzek, bo spowodujemy powstanie zadziorów!). Podobnie postępujemy, jeśli usuwamy lakier lub farbę jedynie z fragmentów powierzchni (w przypadku, gdy mebel jest w dość dobrym stanie i chcemy jedynie go odświeżyć za pomocą produktu tego samego rodzaju).

Aby renowacja drewnianych mebli zakończyła się sukcesem, w dalszej kolejności powinniśmy dokładnie je odpylić oraz umyć (mimo iż większości plam z pewnością pozbyliśmy się wraz z poprzednią powłoką). Za pomocą szmatki, wody i delikatnego detergentu usuwamy wszelkie zabrudzenia, plamy, zatłuszczenia czy ślady żywicy, po czym pozostawiamy meble do wyschnięcia. Drewno jest gotowe do dalszych zabiegów.

Renowacja mebli z drewna – jaki produkt wybrać?

Kolejny krok renowacji drewnianych mebli to wybór odpowiedniego produktu do malowania. To, jakim wyrobem pokryjemy drewno naprawdę ma ogromne znaczenie! Warstwa produktu zabezpieczy meble przed niszczącymi czynnikami panującymi w pomieszczeniu, zwiększy ich odporność na ścieranie i szorowanie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna, która bardzo skutecznie chroni drewno i zwiększa jego parametry wytrzymałościowe, a przy tym subtelnie podkreśla naturalny odcień oraz rysunek słojów. Jeżeli zależy nam zaś na jeszcze skuteczniejszym zabezpieczeniu drewnianej powierzchni, sięgnijmy po bezbarwny Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych, który doskonale nadaje się również do odnawiania mebli. Jeśli jednak chcemy całkiem zmienić wygląd i kolor, zastanówmy się nad Sadolin Lakierobejcą Dekor, występującą w pięknych, modnych tonacjach, a do tego szybkoschnącą.

Dalszy przebieg prac ściśle wynika z produktu, za pomocą którego przeprowadzamy renowację drewna. Różne wyroby wymagają zastosowania różnego włosia pędzli oraz charakteryzują się innym czasem schnięcia. Niezbędnych informacji i instrukcji należy szukać w karcie technicznej wyrobu.

Jak odnowić meble? Z głową! Oceńmy stan drewna, a planując prace, weźmy pod uwagę specyfikę wybranego lakieru lub lakierobejcy.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...