JAK USUNĄĆ STARĄ FARBĘ Z DREWNA?

Nie lubisz nudy we wnętrzu i często zmieniasz wystrój? Nie zapominaj o tym, że drewniane meble też możesz przemalować. Drewno to świetny materiał do eksperymentów z aranżacją – można je wielokrotnie odnawiać i zmieniać kolor, dostosowując do dowolnego stylu wnętrza. Jak profesjonalnie przeprowadzić czyszczenie drewna? Jak usunąć starą farbę z drewna i przeprowadzić jego renowację? Przeczytaj nasz poradnik i zabierz się do pracy.

Drewniane meble cenimy za ich trwałość i wytrzymałość. Drewno pięknie się starzeje, a z wiekiem nabiera wyrazu i charakteru. Aby nadążyć za zmieniającymi się trendami i cieszyć się nienagannym wyglądem drewnianych mebli, warto co jakiś czas zaplanować ich renowację: dokonać drobnych napraw, zaplanować malowanie, zmienić kolor i tym samym pokombinować nieco z aranżacją wnętrza. Podpowiadamy, jak usunąć starą farbę z drewna oraz czym pomalować drewniane meble, aby zachwycały przez kolejne lata.

Dlaczego usuwanie starej farby z drewna to dobry pomysł?

Czy wystarczy przeprowadzić czyszczenie drewna, np. drewnianego stołu, regału czy krzesła, a następnie od razu je pomalować? W niektórych przypadkach tak – usuwanie farby z drewna nie jest konieczne np. jeśli drewno jest w dobrym stanie, a powłoka malarska nie łuszczy się ani nie odspaja.

Jeżeli zaś nie chcemy usuwać farby z drewna, takim minimum prac jest zmatowienie powierzchni (aby nowa warstwa farby osiągnęła dobrą przyczepność do podłoża) oraz wykonanie wymalowania próbnego, dzięki któremu upewnimy się, że oba wyroby (zastosowany wcześniej oraz ten, którym zamierzamy pomalować drewno) ze sobą „współpracują”.

Z drugiej strony w ogromnej mierze zależy to od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Na pewno nie obejdzie się bez usuwania jeśli np. planujemy pomalować powierzchnię półtransparentnym produktem, jak lakierobejca, a teraz jest ona pokryta kryjącą warstwą. Dotyczy to głównie sytuacji, w których zależy nam na uzyskaniu innego efektu dekoracyjnego niż aktualny.

Warto przy tym podkreślić, że profesjonaliści zalecają usuwanie starej farby z drewna (lub każdego innego produktu) za każdym razem, kiedy odnawiamy mebel i malujemy innym wyrobem niż ostatnio. Istnieje ryzyko, że oba produkty, stary i nowy, są niekompatybilne i dojdzie do powstania niepożądanego efektu wizualnego na powierzchni. Poprzednie powłoki na pewno warto zeszlifować w sytuacji, gdy poddajemy renowacji naprawdę stary mebel, np. kupiony na targu staroci, i nie wiemy, czym był malowany poprzednio.

Jeżeli jednak nową warstwę farby nałożymy na starą, zniszczoną powłokę, po pewnym czasie obie zaczną się łuszczyć. W konsekwencji będziemy musieli ponownie przeprowadzić prace renowacyjne, tym razem całkowicie usuwając poprzednią warstwę farby lub lakieru.  

Jak usunąć farbę z drewna? Podstawowe sposoby


Jak usunąć stary lakier z drewna? Jak usunąć farbę akrylową z drewna? Czy usunąć farbę olejną z drewna? 
To tylko parę z przykładowych zapytań, które można znaleźć na internetowych forach poświęconych tematyce „zrób to sam”. Usuwanie starej farby z drewna jest całkiem proste, ale na pewno dość pracochłonne. Wyróżniamy dwie podstawowe metody czyszczenia drewna i przygotowywania jego powierzchni do renowacji:

- metoda mechaniczna, czyli głównie zeszlifowanie starych powłok

- oraz metoda chemiczna, która zakłada użycie specjalnych preparatów do usuwania farby z drewna.

Usuwanie starej farby metodą mechaniczną


- Szlifowanie ręczne

Pierwszy sposób to usuwanie powłok z drewna poprzez ręczne szlifowanie. Potrzebujemy do tego papieru ściernego o różnej ziarnistości oraz bloczków ściernych. Bloczki ułatwią nam pracę przy trudnodostępnych miejscach, krawędziach, wyżłobieniach czy wgłębianiach.

Na początkowym etapie powłoki należy zeszlifować gruboziarnistym papierem  ściernym. Powłokę malarską lub lakierniczą ścieramy, aż odsłonimy surowe drewno; jednocześnie starajmy się zeszlifować wszelkie rysy i nierówności.

W trakcie pracy warto zmieniać papier ścierny na taki o coraz wyższej granulacji, aż dojdziemy do drobnoziarnistego (np. zaczynamy od papieru o granulacji P60, kończymy na P120). Na koniec należy wygładzić powierzchnię drewna papierem o bardzo drobnej granulacji, np. P240, dzięki któremu idealnie ją wygładzimy i pozbędziemy się zadziorów.

- Szlifowanie mechaniczne

Jeżeli do oczyszczenia mamy znaczne powierzchnie (blat dużego stołu bądź dużą szafę), możemy sięgnąć po szlifierkę elektryczną. Dzięki temu przeprowadzimy prace szybciej i bardziej precyzyjnie. Zasady postępowania są tu podobne, co przy ręcznym szlifowaniu. Podczas usuwania powłok z drewna, wymieniamy tarczki i gruboziarniste zastępujemy drobnoziarnistymi, aż do całkowitego oczyszczenia powierzchni.

 

Usuwanie farby z drewna opalarką

Możemy też rozważyć usuwanie farby z drewna opalarką, szczególnie jeśli mamy już pewne doświadczenie w tego typu pracach renowacyjnych. Oczywiście musimy pamiętać o zachowaniu wszelkich wymogów związanych z bezpieczeństwem.

Farba pod wpływem ciepła kurczy się i odspaja od podłoża, dzięki czemu bez większego wysiłku zeszlifujemy je np. papierem ściernym. Pamiętajmy, że raczej nie poleca się tej metody do usuwania farby olejnej z drewna – olej może trwale związać się z powierzchnią.

Usuwanie farby olejnej z drewna za pomocą cykliny

Jak usunąć farbę olejną z drewna? Opisana procedura obowiązuje przede wszystkim przy standardowych farbach ochronno-dekoracyjnych, a także lakierach i lakierobejcach. Niekoniecznie zaś zda egzamin, jeśli planujemy usuwanie farby olejnej z drewna, ponieważ właściwości powłoki olejnej są inne.

Polecaną przez profesjonalistów metodą jest cyklinowanie. Potrzebujemy do tego cykliny, czyli ręcznego narzędzia przypominającego szpachelkę. Ustawiamy ją pod kątem do powierzchni drewna i zeskrobujemy farbę ruchami w górę i w dół. Starą powłokę malarską należy usuwać pewnie, ale delikatnie – tak aby nie uszkodzić drewna.

- Co po mechanicznym usuwaniu farby z drewna?

Ostatnim etapem jest odpylenie powierzchni, czyli usunięcie nagromadzonego pyłu i kurzu, oraz umycie mebla. Jeśli nie udało nam się usunąć głębszych rys i pęknięć, zastosujmy też specjalną masę szpachlową do drewna (należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta).

Chemiczne usuwanie farby z drewna

Zastosowanie znajdują tu również liczne środki do usuwania farby z drewna, np. w płynie, żelu lub sprayu, które sprawdzą się m.in. w przypadku grubych i uporczywych powłok. Wystarczy nałożyć wybrany preparat na powierzchnię na czas zalecany przez producenta (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut), a następnie usunąć powłoki za pomocą szpachelki lub skrobaka. Przed ponownym malowaniem należy odtłuścić drewno, umyć je i całkowicie osuszyć.

Czym pomalować drewno?

Mimo iż surowe drewno ma nieodparty urok, nie powinniśmy pozostawiać drewnianych powierzchni bez zabezpieczenia – inaczej staną się podatne na oddziaływanie wilgoci, wnikanie plam czy przetarcia, a w rezultacie zaczną niszczeć. Po usunięciu farby zaplanujmy kolejny etap prac z wykorzystaniem dobrej jakości produktu.

Zastanówmy się, czy zależy nam na zachowaniu naturalnego odcienia drewna oraz podkreśleniu rysunku słojów, czy może lepiej pomalować meble na inny kolor, dostosowując ich wykończenie do aranżacji wnętrza. Naturalny efekt zapewni nam chociażby Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna dostępna m.in. w odcieniu mahoniu, orzecha, czereśni oraz dębu. Tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki, a dzięki żelowej konsystencji jest wyjątkowo łatwa w aplikacji. Z kolei piękny, oryginalny kolor (np. kwitnącej wiśni, biały, ciemnoszary, miętowy czy błękitny) uzyskamy dzięki szybkoschnącemu produktowi, Sadolin Lakierobejcy Dekor.

 

Drewniane meble to wybór na lata. Łatwo poddać je renowacji oraz zmienić ich kolorystykę oraz charakter. Wystarczy usunąć stare, łuszczące się powłoki oraz wybrać dobrej jakości produkt do malowania.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...