Okazuje się, że prawidłowe przygotowanie drewnianych mebli do malowania jest równie istotne, co samo malowanie czy wybór dobrych jakościowo produktów. Jeśli nie oczyścimy drewna ze starych, łuszczących się powłok malarskich, zabrudzeń oraz plam, nie mamy co liczyć na dobry efekt naszych prac – nowa warstwa wyrobu nie osiągnie pożądanej przyczepności do podłoża i wkrótce zacznie się odspajać. Jednym z kluczowych etapów przygotowań jest również odłuszczanie mebli. Tłumaczymy, na czym polega oraz jak się za nie zabrać.
Odtłuszczanie drewna przed malowaniem – po co?
Skąd się biorą zatłuszczenia na powierzchni drewnianych mebli? To naturalny skutek uboczny eksploatacji sprzętów oraz codziennego ich użytkowania. Wystarczy, że dotkniemy mebli, oprzemy się o szafę czy przesuniemy krzesło, a zostawimy na ich powierzchni odciski dłoni wraz z warstewką sebum, tłuszczu, którym pokryta jest nasza skóra. Tłuste są również środki do czyszczenia oraz nabłyszczania drewna. Tłuste osady powstają ponadto wskutek gotowania i pokrywają drewniane powierzchnie w kuchni oraz pozostałych pomieszczeniach. Dochodzą do tego plamy po jedzeniu, ale też garbniki i oleje, które naturalnie występują w drewnie.
To zjawisko naturalne, co nie oznacza jednak, że pożądane. Tłuste osady, zacieki, plamy czy ślady dłoni mogą pogorszyć przyczepność farby lub lakieru do podłoża – zaczną się one łuszczyć i odpadać. Poza tym zatłuszczone drewno nierównomiernie pochłania wyrób, w związku z czym na jego powierzchni mogą pojawić się przebarwienia. Oznacza to, że przed malowaniem absolutnie konieczne jest oczyszczenie, w tym także odtłuszczenie mebli. Odtłuszczanie mebli przed malowaniem prawidłowo przygotuje powierzchnię do dalszych zabiegów oraz sprawi, że efekt wymalowania będzie pewniejszy i trwalszy.
Co przed odtłuszczaniem drewna?
Zanim przystąpimy do odtłuszczania mebli przed malowaniem powinniśmy przeprowadzić dokładną „inspekcję” drewnianych powierzchni. Oceńmy, w jakim stanie są powłoki malarskie i lakiernicze. Jeśli łuszczą się i odspajają od podłoża, zeszlifujmy je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie wygładźmy papierem drobnoziarnistym. Jeżeli jednak poprzednia warstwa nadal dobrze trzyma się podłoża, wystarczy, że zmatowimy ją drobnoziarnistym papierem ściernym.
Jak i czym odtłuścić meble przed malowaniem?
Dopiero po takim przygotowaniu drewna możemy przystąpić do jego odtłuszczania. Do tego etapu prac potrzebujemy bardzo prostych akcesoriów: czystej, miękkiej szmatki lub gąbki oraz odpowiedniego środka, który rozpuści tłuszcz.
Czym odtłuszczać przed malowaniem? To zależy przede wszystkim od tego, na ile poważne są zabrudzenia. W pierwszej kolejności możemy sięgnąć po domowe, „babcine” sposoby. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym odtłuszczaczem jest płyn do mycia naczyń. Wystarczy zmieszać jego niewielką ilość z wodą i umyć powierzchnie. Przy niezbyt uporczywych osadach może sprawdzić się także szare mydło. Na bardzo oporne plamy i zacieki zastosujmy z kolei specjalne środki chemiczne przeznaczone do odtłuszczania drewna. Dostaniemy je w marketach budowalnych. Przed ich użyciem dokładnie przestudiujmy informacje od producenta – należy ściśle stosować się do opisanych zaleceń, inaczej na powierzchni drewna mogą pojawić się przebarwienia.
Po odtłuszczeniu drewnianych mebli powinniśmy dokładnie umyć ich powierzchnię czystą wodą, a po całkowitym wyschnięciu naprawić ewentualne ryski i ubytki za pomocą specjalnej szpachlówki do drewna. Dopiero tak przygotowane podłoże nadaje się do malowania. Jeśli powtórzymy opisane kroki, możemy być pewni, że zrobiliśmy wszystko, aby efekt wymalowania był trwały, a poddane renowacji drewniane meble zachwycały wyglądem jeszcze przez długie lata.