Kolory lakierobejcy podkreślające naturalność drewna
Toaletka po babci aż prosi się o odświeżenie. Podobnie stary kredens, który znaleźliśmy na strychu. Wiekowy stół, który organizuje wokół siebie jadalnię, krzesła wyszperane na targu staroci, lustro w drewnianej ramie pokrytej łuszczącym się już lakierem. Jedną ze świetnych metod renowacji drewna jest jego bielenie. Drewniane sprzęty oraz detale w bieli to charakterystyczne elementy popularnego stylu shabby chic, prowansalskiego, rustykalnego, marynistycznego oraz nadal najchętniej wybieranego – skandynawskiego. Na czym polega bielenie drewna oraz jak je przeprowadzić?
Biała farba do drewna – jak wybrać najlepszą?
Zanim zabierzemy się do prac renowacyjnych powinniśmy wybrać dobre produkty do malowania drewnianych mebli na biało. Jaka biała farba do drewna zda egzamin? W pierwszej kolejności sprecyzujmy, czy potrzebujemy wyrobu do wnętrz, czy na zewnątrz, wpływa to bowiem na poziom ochrony, jaki musimy zapewnić powierzchni. Zastanówmy się, jakie czynniki będą oddziaływać na powłokę. Częstym kryterium doboru jest też to, czy producent dopuszcza nakładanie preparatu na poprzednie powłoki, np. lakiernicze.
Pamiętajmy, że biała farba do mebli to tylko jeden z możliwych wariantów. Jeżeli szukamy łatwego w aplikacji, a przy tym tworzącego wytrzymałe powłoki preparatu głównie we wnętrzach, postawmy na Sadolin Lakierobejcę Dekor. Jej dużym plusem jest też krótki czas schnięcia – prace możemy przeprowadzić w jeden dzień lub weekend, nawet jeśli zamierzamy malować w kilku warstwach. Co istotne doskonale nadaje się do renowacji, można nakładać ją na stare, ale niezniszczone powłoki lakiernicze.
Z kolei jako biała farba do mebli na zewnątrz sprawdzi się Sadolin Kolory Ogrodu. Zapewnia malowanym drewnianym powierzchniom aż do 6 lat ochrony przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, poza tym występuje w oryginalnej palecie odcieni.
Sposoby bielenia drewna
Istnieje przynajmniej parę trików na to, aby drewniane meble dobrze prezentowały się w bieli:
– standardowe malowanie mebli na biało – pierwszy, najprostszy sposób to po prostu pomalowanie powierzchni odpowiednim preparatem do drewna;
– malowanie mebli na biało z przecierką – ten wariant jest nieco bardziej wymagający, ale przynosi spektakularny efekt.
Także w tym drugim przypadku możemy wybrać jedną z paru dróg, w zależności od oczekiwanego rezultatu. Najprościej jest zrobić przecierkę bezpośrednio na drewnie, tak aby spod warstwy białego koloru prześwitywał jego naturalny odcień. Z drugiej strony moda na konwencję prowansalską czy skandynawską sprawiła, że chętnie decydujemy się też na wykonanie przecierki na powierzchni w innej modnej tonacji (najpierw malujemy meble na dany kolor, np. pudrowy róż, a dopiero w dalszej kolejności na biało, po czym przecieramy podłoże, wydobywając spod bieli delikatnie kontrastującą barwę).
Jak bielić drewno? Najpierw przygotuj powierzchnię
Każda z poszczególnych metod bielenia mebli rządzi się swoimi prawami, mają one jednak jeden punkt wspólny. Mianowicie: prawidłowe przygotowanie powierzchni. Zanim w ruch pójdzie biała farba do drewna, konieczne będzie dokładne oczyszczenie mebli ze starych, łuszczących się powłok malarskich lub lakierniczych, inaczej nowe warstwy wyrobów wkrótce zaczną się odspajać. Usuwamy je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego.
Ponadto konieczne jest wyrównanie rysek i spękań – niewielkich pozbędziemy się papierem ściernym, głębsze należy uzupełnić specjalną masą szpachlową do drewna zgodnie z zaleceniami jej producenta. Na koniec dobrze jest przeszlifować całą powierzchnię papierem drobnoziarnistym, dzięki czemu zmatowimy drewno i przygotujemy je do aplikacji nowych warstw. Po odkurzeniu mebli z powstałego pyłu należy je dokładnie umyć. Kiedy wyschną, można przystąpić do malowania mebli na biało.
Dla osiągnięcia najlepszego efektu warto usunąć poprzednią powłokę malarską lub lakierniczą w całości (dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że dojdzie do powstania niepożądanych efektów wizualnych w przypadku, gdy stara i nowa powłoka okażą się być niekompatybilne). Z drugiej strony, jeśli meble są w dobrym stanie i zależy nam jedynie na odświeżeniu ich wyglądu, a nie gruntownej renowacji, wystarczy, że zmatowimy ich powierzchnię, tzn. przeszlifujemy ją drobnoziarnistym papierem ściernym, dzięki czemu nowa warstwa farby osiągnie jak najlepszą przyczepność do podłoża.
Bielenie drewna krok po kroku
*Bielenie drewna – sposób podstawowy
Jeśli wybraliśmy najprostszy wariant, tzn. chcemy malować meble na biało bez przecierki, wystarczy, że przygotujemy powierzchnię drewna według opisanych wcześniej kroków, a następnie nałożymy 2-3 warstwy produktu. Informacji dotyczących czasu schnięcia, liczby warstw czy warunków przeprowadzania prac szukajmy w karcie technicznej farby lub lakierobejcy.
*Bielenie drewna metodą suchego pędzla
Bielenie drewna metodą suchego pędzla pozwoli nam na uzyskanie bardzo subtelnego, delikatnego efektu.
Sposób 1:
- W pierwszej kolejności należy dokładnie zmatowić drewno.
- Następnie nakładamy cienką warstwą Sadolin Lakierobejcy Dekor, po czym szmatką zbieramy jej nadmiar. Możemy też od razu wcierać w drewno lakierobejce – szmatką lub suchym pędzlem (wówczas będzie to bielenie drewna metodą suchego pędzla).
- Jeśli wybraliśmy metodę suchego pędzla, nakładajmy bardzo niewielkie ilości farby, tylko nieznacznie dotykając mebli włosiem – uzyskujemy dzięki temu nieznaczne smugi i białe przetarcia. W tym przypadku nie tworzymy pełnej powłoki na powierzchni drewna, a jedynie cieniutką warstewkę. Taka metoda malowania sprawia, że nie zapewniamy drewnu pewnej ochrony. W związku z tym musimy je dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym Sadolin Lakierem Do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.
Sposób 2:
Po dokładnym zmatowieniu powierzchni drewna można ją też przecierać sztywnym pędzlem i nakładać większe ilości produktu, Sadolin Lakierobejcy Dekor. Jeśli wyrób zostanie nałożony w co najmniej 2 warstwach, nie będzie potrzeby stosowania na wierzch lakieru.
*Malowanie mebli na biało z przecierką
Jeżeli jednak chcemy wejść na wyższy poziom sztuki renowacji, wypróbujmy malowanie mebli na biało z przecierką. Najpierw pokryjmy powierzchnię białą farbą, a po całkowitym wyschnięciu powłoki dokładnie przeszlifujmy jej wierzchnią warstwę, odsłaniając w niektórych miejscach surowe drewno. Analogicznie do wcześniej opisanej sytuacji, musimy zabezpieczyć zmatowioną powierzchnię lakierem.
*Bielenie drewna z kolorem
Doskonałym pomysłem jest zestawienie dwóch odcieni lakierobejcy. Najpierw pomalujmy meble na oryginalny kolor, np. miętowy albo różowy, następnie połóżmy warstwę wyrobu w kolorze białym, a prace zakończmy przetarciem powłoki, odsłaniając delikatnie kolor położony głębiej. Oczywiście dla najlepszego zabezpieczenia drewna należy dodatkowo przeszlifować całą powierzchnię i po odpyleniu zabezpieczyć ją lakierem.
*Bielenie drewna z woskiem?
Miłośnicy tematyki DIY podpowiadają, aby pomiędzy warstwą produktu w kolorze i warstwą produktu w bieli zastosować jeden sprytny trik, tzn. przetrzeć niektóre fragmenty mebla świecą, np. detale, zdobienia bądź narożnik, a następnie pomalować całą powierzchnię na biało. Czemu to służy? Warstewka wosku miałaby sprawić, że biała lakierobejca nie uzyska dobrej przyczepności i bardzo łatwo odspoi się od podłoża, odsłaniając kolor. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonaliści nie rekomendują takich metod ani zastosowania wosku, ponieważ może to wpłynąć na jakość zabezpieczenia drewna.
Wskazówka: jeśli zależy nam na uzyskaniu „niestandardowego” efektu dekoracyjnego, przed malowaniem właściwym wykonajmy wymalowanie próbne. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak wygląda powłoka oraz podczas malowania właściwego dostosować np. grubość nakładanej warstwy preparatu czy intensywność przecierania.
Bielenie drewna sosnowego i dębowego – czy się różni?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tematyką renowacji drewna, często zastanawiają się, czy poszczególne gatunki drewna wymagają innego podejścia czy wdrożenia innej procedury. Z zasady nie. Malowanie mebli sosnowych na biało nie różni się od bielenia świerku czy jesionu. Oddzielną kwestię stanowią co najwyżej sprzęty z gatunków drewna z wysoką zawartością garbników, przede wszystkich egzotycznych, jak cedr, meranti czy merbau. Co prawda zakres prac będzie taki sam, musimy się jednak upewnić, czy producent farby lub lakierobejcy dopuszcza takie zastosowanie.
Malowanie mebli okleinowych na biało?
Co z kolei z meblami wykonanymi z materiałów drewnopodobnych, sprzętami z płyty czy sklejki, wykończonymi przeważnie okleiną? Po pierwsze, punktem odniesienia i źródłem wiedzy zawsze powinna być dla nas karta techniczna wyrobu. Po drugie, pamiętajmy, że teoretycznie niemal każdą powierzchnię, nawet tą z okleiny, można poddać renowacji i przemalować, o ile nie jest uszkodzona. Najczęściej wystarczy zmatowienie podłoża i jego dokładne umycie. Teoretycznie, ponieważ w takim przypadku osiągnięcie pełnych właściwości odpornościowych może nie być możliwe. Jeśli zdecydowaliśmy się na malowanie niestandardowego podłoża, w pierwszej kolejności wykonajmy próbne wymalowania. Dzięki temu sprawdzimy m.in. przyczepność powłoki po wyschnięciu, efekt dekoracyjny itp.
Malowanie drewna na biało i bielenie mebli, nawet z charakterystyczną kolorową przecierką, jest bardzo proste i daje doskonałe efekty. Jeśli tylko bliska jest nam konwencja skandynawska lub rustykalna, ale również klasyczne wzornictwo, nie wahajmy się jej wypróbować.