Meble z drewna – jak wykorzystać surowe drewno?
Wieszak do przedpokoju: jak zaplanować?
Istnieją pewne zasady, dzięki którym przedpokój oraz strefa wejściowa stają się wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne. Koniecznie muszą się tu znaleźć przemyślane rozwiązania służące przechowywaniu okryć wierzchnich oraz butów. Dobrym pomysłem jest zrealizowanie dwóch systemów przechowywania: na zewnątrz oraz w szafach lub szafkach. Możliwość odwieszenia płaszcza czy kapelusza na zewnętrzny wieszak to duże udogodnienie – szczególnie, jeśli pogoda nie dopisuje. Takie zadanie może pełnić np. drewniany wieszak stojący lub wieszak na ścianę.
Jakie wieszaki do domu lub mieszkania?
- stojący wieszak na ubrania – to najpopularniejsze rozwiązanie. Stojący wieszak – drewniany, metalowy lub wykonany z innego materiału – to oczywiste uzupełnienie strefy w bezpośredniej bliskości drzwi wejściowych, ale i chociażby sypialni czy pokoju nastolatka. Dzięki przemyślanemu projektowi czy oryginalnemu kolorowi wieszak może w efektowny sposób dopełnić aranżację pomieszczenia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taki drewniany wieszak na ubrania zajmuje sporo miejsca;
- wieszak na ścianę na kurtki – to rozwiązanie, które pełni w zasadzie tę samą funkcję, co konstrukcja stojąca, ale zajmuje nieporównanie mniej miejsca. Aby wygodnie z niego korzystać, wystarczy przeznaczyć na niego np. 30-centymetrową wnękę za szafą. Dzięki temu bez problemu zawiesisz i zdejmiesz z niego płaszcz lub kurtkę;
- wieszak na klucze – znakomicie uzupełni strefę wejściową, sprawiając, że klucze zawsze będą pod ręką. Wieszak z drewna z subtelnymi haczykami może jednocześnie stać się designerskim detalem.
Z jakiego materiału wieszak wybrać?
- wieszaki drewniane – stojący wieszak drewniany to uniwersalny element, który sprawdzi się we wnętrzu w zasadzie bez względu na jego styl. Jeśli zależy Ci na klasycznym wykończeniu, wybierz drewno pomalowane lakierobejcą na naturalny odcień lub zabezpieczone transparentnym lakierem. Jeśli wolisz oryginalne rozwiązania, lepsze będą kolory typu pastelowy błękit, mięta czy wiśnia;
- stojące i wiszące wieszaki z metalu – doskonałe uzupełnienie aranżacji utrzymanej w różnej konwencji, np. nowoczesnej;
- wieszaki ścienny lub stojący z tworzywa sztucznego – tworzywo sztuczne to wszechstronny materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Można nadawać mu różne kształty oraz barwić na dowolny kolor.
Jak zrobić wieszak na ubrania?
Drewniany wieszak jest całkiem łatwy w wykonaniu – nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani profesjonalnych narzędzi. W pierwszej kolejności zastanów się, jaki projekt zda egzamin. W przedpokoju świetnie będzie się prezentował drewniany wieszak na ubrania typu drabina. Poza tym jego realizacja nie sprawi Ci większych trudności.
Wieszak z drewna typu drabina - potrzebujesz:
- 2 dłuższych struganych kantówek, np. o długości 180 cm, najlepiej o zaokrąglonym kształcie,
- kilku krótszych kantówek, o długości od 30 do 100 cm (w zależności od tego, jak szeroki ma być wieszak-drabina),
- wkrętów do drewna oraz do ścian,
- otwornicy i wkrętarki,
- papieru ściernego o różnej ziarnistości,
- akcesoriów do malowania i dobrej jakości wyrobu do malowania drewna.
*Jak zrobić wieszak do przedpokoju na ubrania krok po kroku – instrukcja wykonania wieszaka-drabiny
Krok 1. Przygotuj wszystkie elementy. W razie konieczności przytnij kantówki do odpowiedniej długości. Pamiętaj, że kantówki będą opierały się górną krawędzią o ścianę – dotnij je pod odpowiednim kątem. Podobnie dolne krawędzie, które będą opierały się o podłogę.
Krok 2. Przeszlifuj drewno papierem ściernym o średniej ziarnistości, aby pozbyć się zadziorów. Usuń pył i sięgnij po papier drobnoziarnisty, aby zmatowić powierzchnię. Dokładnie odpyl kantówki.
Krok 3. Pomaluj drewno. Czym i jak to zrobić – przeczytasz poniżej.
Krok 4. Po wyschnięciu lakierobejcy lub lakieru połącz ze sobą elementy – zamocuj szczebelki. Posłuż się otwornicą i wkrętarkę, będą Ci też potrzebne wkręty do drewna.
Krok 5. Ustaw drewniany wieszak, tak aby stabilnie opierał się jednocześnie o podłogę, jak i o ścianę. Przymocuj kantówki do ściany. Gotowe!
Malowanie stojącego drewnianego wieszaka
Czym malować drewniany wieszak?
Najpierw podejmij decyzje odnośnie do efektu, jaki chcesz uzyskać. Masz parę możliwości:
- transparentna powłoka, która nie zmienia koloru drewna. Uzyskanie takiego, naturalnego efektu umożliwia lakier, np. Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych;
- półtransparentna powłoka, dzięki której lekko pogłębisz i przyciemnisz odcień drewna lub nawet go zmienisz. Sięgnij po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną;
- półtransparentna powłoka, dzięki której wyeksponujesz rysunek słojów, a przy tym nadasz powierzchni oryginalny kolor, np. pudrowo-miętowy, różowy lub błękitny. Taki efekt jest łatwy do uzyskania z Sadolin Lakierobejcą Dekor.
Jak malować drewniany wieszak?
Kieruj się informacjami, które znajdziesz na etykiecie produktu lub w jego karcie technicznej. Zwróć uwagę na optymalne warunki przeprowadzania prac.
Na osiągnięcie najlepszego efektu potrzeba zazwyczaj przynajmniej 2 warstw wyrobu. Dokładnie rozprowadzaj produkt wzdłuż rysunku słojów drewna aż do uzyskania równomiernej i jednolitej powłoki. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy lakieru lub lakierobejcy przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.
Samodzielnie wykonany drewniany wieszak to świetny pomysł na zwiększenie funkcjonalności strefy wejściowej lub doskonały detal do pozostałych pomieszczeń. Możesz go wielokrotnie przemalowywać, zmieniając jego kolor, dzięki czemu będzie służył Ci przez całe lata.