USUWANIE PLEŚNI Z DREWNA – JAK URATOWAĆ DREWNIANE MEBLE OGRODOWE?

Drewno to materiał trwały i wytrzymały, ale – jeżeli nie zadbamy o jego prawidłowe i skuteczne zabezpieczenie – jednocześnie niezwykle wrażliwy na niekorzystne warunki atmosferyczne. W związku z tym przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych czy innych drewnianych elementów na zewnątrz może skutkować pojawieniem się pleśni. Czy w takiej sytuacji drewno można jeszcze uratować? Jak pozbyć się pleśni z drewna?

Nawet jeśli wzorowo dbamy o meble w ogrodzie lub na tarasie, czasami nie udaje nam się uniknąć pojawienia się pleśni. Źródło problemu tkwi zazwyczaj w wilgotnym środowisku, wynikającym chociażby z bliskości bujnej roślinności lub leśnego czy podmokłego terenu oraz tym samym długotrwałego oddziaływania wilgoci na drewno. Pleśń poznamy po niezbyt estetycznych, ciemnych lub wręcz czarnych plamach na powierzchni, które zajmują kolejne fragmenty mebli, poważnie zagrażając nie tylko ich prezencji, ale przede wszystkim trwałości konstrukcji. Jak usunąć pleśń z drewna – skutecznie i trwale? Podpowiadamy, jak uratować drewno.

Usuwanie pleśni z drewna. Krok 1: oceniamy stan

Aby skutecznie pozbyć się pleśni z drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić, jak duża jest skala zniszczeń. Jaką powierzchnię zajęła pleśń? Na ile głęboko się zadomowiła? Możliwe, że naprawianie drewnianych mebli nie wchodzi już w grę. W takim przypadku zastanówmy się, czy lepszym rozwiązaniem jest wymiana drewnianych elementów, czy może bardziej będzie się opłacać zakup nowych mebli ogrodowych.

Krok 2: Usuwanie pleśni z drewna

Jeśli zauważyliśmy jedynie pojedyncze, niewielkie plamki pleśni, nie musimy sięgać po drastyczne metody. Spróbujmy je usunąć za pomocą specjalnych środków grzybobójczych do drewna. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie do sposobu oraz czasu aplikacji – tak aby preparat zadziałał i jednocześnie był bezpieczny dla nas i środowiska. Zazwyczaj nakładamy go na zainfekowane miejsca, następnie zaś delikatnie ścieramy np. wilgotną gąbeczką.

Co jednak w sytuacji, gdy zniszczenia są już nieco bardziej poważne? W takim przypadku środki grzybobójcze mogą już nie zadziałać bądź tylko zamaskują problem. Aby raz na zawsze pozbyć się pleśni, musimy oczyścić powierzchnie do surowego drewna, czyli zeszlifować zainfekowane powłoki, a nawet usunąć skażone fragmenty drewna, np. za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego oraz szpachelki.

Kiedy drewno całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do naprawiania oczyszczonych fragmentów. Jeśli odsłoniliśmy fragmenty surowego drewna lub usunęliśmy skażone, głębsze warstwy, powinniśmy wypełnić ubytki odpowiednią masą szpachlową do drewna następnie wyrównać powierzchnię i ją przeszlifować. W dalszej kolejności konieczne będzie zabezpieczenie odsłoniętych miejsc impregnatem do drewna, np. Sadolin SuperbaseHP (produkt dobieramy do wyrobu, który wybraliśmy do zabezpieczenia drewna).

Krok 3: Zabezpieczenie drewna przed pojawieniem się pleśni

Pleśń usunięta? Teraz musimy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec jej pojawieniu się w przyszłości. Wybierzmy odpowiedni produkt przeznaczony do ochrony drewnianej powierzchni, szczególnie do mebli ogrodowych i tarasowych. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie Sadolin Lakierobejca Extra, która jest odporna na działanie grzybów pleśniowych i biokorozję. Dzięki technologii Flexiguard™ tworzy elastyczne, powłoki, które rozszerzają się i kurczą w zależności od temperatury – nie łuszczą się i nie pękają nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Pleśń na drewnie – jak usunąć, aby cieszyć się pięknem drewnianych mebli? Procedura postępowania jest bardzo prosta: najpierw likwidujemy symptomy, czyli oczyszczamy i naprawiamy powierzchnię, następnie osuszamy drewno i skutecznie je zabezpieczamy. Dobrze dobrany produkt zapewni drewnu ochronę na długie lata, nawet w niesprzyjających warunkach.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...