Drewno to szlachetny materiał, który wraz z wiekiem nabiera wyrazu i szlachetnieje. Możemy poddawać je renowacji, wielokrotnie odnawiać, lakierować i odmalowywać, drewniany mebel posłuży nam więc przez całe lata. O ile oczywiście nie zaatakują go szkodniki – drewnojady, czyli tzw. ksylofagi. Zwalczanie szkodników drewna to skomplikowany i pracochłonny proces, jednak z dużymi szansami na powodzenie.
Jakie drewno lubią drewnojady?
Ksylofagi mogą pojawić się w drewnie niemal na każdym etapie, nawet w drzewach zdrowych i żywych, ale też już przerobionych np. na elementy budowlane czy meble. Jest duża szansa, że przyniesiemy do domu kornika lub innego nieproszonego gościa, jeśli jesteśmy miłośnikami antyków i często wyszukujemy perełki na targach staroci. Na pojawienie się drewnojadów jest ponadto narażone drewno zawilgocone, nieprawidłowo i zbyt długo przechowywane w składach magazynowych oraz drewno rozbiórkowe, które zamierzamy wykorzystać do budowy domu.
Zwalczanie korników. Etap 1: identyfikacja
Zanim rozpoczniemy zwalczanie korników czy innych lokatorów drewnianych mebli, elementów czy powierzchni, upewnijmy się, że drewno zostało zasiedlone przez owady. Niestety ich obecność w drewnie przez bardzo długi czas może być niezauważona. Podstawowym dowodem są otwory znajdujące się w drewnie oraz wysypująca się z nich mączka. Stuprocentową pewność da nam obecność dorosłych osobników oraz larw, jednak zazwyczaj możemy je zobaczyć dopiero po rozłupaniu drewna, a tego wolelibyśmy uniknąć. Możemy też przyłożyć ucho do drewna – możliwe, że wyłapiemy dźwięki żerowania.
Korniki – jak się pozbyć korników i innych drewnojadów?
Trzeba przyznać, że zwalczanie korników i innych owadów jest trudne i wymaga zaangażowania. Metody walki najlepiej dobrać do gatunku żyjątek, które zasiedliły drewno, a do tego potrzebne są wiedza i doświadczenie.
Istnieją oczywiście domowe sposoby na korniki. Do babcinych metod, o których możemy poczytać na forach internetowych, należy chociażby nacieranie powierzchni mebli… przekrojoną cebulą. Inne triki to wstrzykiwanie w otworki w drewnie terpentyny lub mikstury z terpentyny i nafty. Trudno wypowiadać się jednak o skuteczności takich sposobów. W większości przypadków, czyli jeśli drewno rzeczywiście zostało zainfekowane, mogą się one okazać zupełnie nietrafione.
Zatem jak pozbyć się korników? Najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy oferującej tego typu usługi. Dzięki temu zyskamy pewność, że problem został prawidłowo zidentyfikowany, a metoda walki ze szkodnikami drewna dobrana do ich gatunku. Specjaliści zastosują jeden ze skutecznych sposobów na korniki i inne owady: metodę gorącego powietrza (polegającą na ogrzewaniu drewnianych elementów), metodę mikrofal (w której pozbywamy się szkodników za pomocą promieniowania elektromagnetycznego) bądź którą z metod chemicznych (mogą być one stosowane tylko i wyłącznie przez specjalistów).
Jak zapobiegać pojawieniu się korników?
Z kolei my, użytkownicy, powinniśmy zainteresować się profilaktyką. Szkodniki mogą pojawić się w zawilgoconym drewnie, dlatego warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń oraz efektywnie działającym systemie wentylacyjnym. Dużą rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja drewna we wnętrzu, tzn. jego odpowiednie mycie oraz systematyczne zabiegi renowacyjne polegające na odtworzeniu warstw zabezpieczających (powłok farb, lakierów lub lakierobejc). Z drugiej strony drewnojady chętnie zamieszkują również suche drewniane elementy i powierzchnie. W tym przypadku działania profilaktyczne są raczej ograniczone.
Charakterystyczne otworki i wysypująca się z nich mączka to sygnały, że w drewnie pojawiły się szkodniki. Najczęściej nie warto walczyć z nimi na własną rękę, tym bardziej, jeśli problem dotyczy nie tylko mebli, ale także elementów konstrukcyjnych, jak więźba dachowa.