Renowacja starych mebli? To proste!
Renowacja krzesła może zająć nam nawet niecałe popołudnie. Jeśli drewniana powierzchnia jest w kiepskim stanie lub do renowacji mamy kilka sprzętów, na prace poświecimy co najwyżej jeden weekend. Efekt końcowy bez żadnych wątpliwości jest tego wart.
Jak odnowić krzesło krok po kroku?
Zanim zabierzemy się do prac przygotujmy niezbędne narzędzia, akcesoria i produkty, m.in. papier ścierny – grubo- i drobnoziarnisty – oraz bloczki ścierne, folię malarską lub arkusze tektury, szpachelkę, masę szpachlową do drewna, mały i większy pędzel, wiaderko, szmatkę, delikatny detergent oraz farbę lakier lub lakierobejcę.
*Najpierw przygotowania
Aby nasz wysiłek przyniósł oczekiwany rezultat, w pierwszej kolejności musimy dokładnie i prawidłowo przygotować powierzchnię do malowania. Najpierw oceńmy stan krzesła. Sprawdźmy jakość łączeń oraz dokonajmy niezbędnych napraw, aby korzystanie z niego było wygodne i bezpieczne. Ponadto przeprowadźmy inspekcję powłoki malarskiej lub lakierniczej pokrywającej drewno. Jeśli stara warstwa farby czy lakierobejcy łuszczy się bądź odspaja, oznacza to, że należy ją usunąć. Nakładanie nowej warstwy farby na taką powłokę to zły pomysł: wkrótce świeża powłoka złuszczy się wraz ze starą.
Renowacja drewnianych krzeseł polega zatem przede wszystkim na oczyszczeniu ich powierzchni za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Pozbywamy się tzw. luźnych powłok. Starajmy się ponadto wyrównać wszelkie ryski i uszkodzenia. Na koniec matowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym, dzięki czemu nowa powłoka osiągnie lepszą przyczepność do podłoża.
*Usuwać starą warstwę farby czy nie?
Renowacja krzesła da oczekiwany rezulat tylko w przypadku, gdy dokładnie przygotujemy powierzchnię i pozbędziemy się łuszczących się, zniszczonych powłok. Usuwanie poprzednich warstw wyrobów jest wskazane również w sytuacji, gdy chcemy zmienić wygląd krzesła, tzn. zamiast farby kryjącej zastosować lakierobejcę eksponującą rysunek słojów i naturalny odcień drewna. Jeżeli jednak stare, drewniane krzesło jest pokryte np. kryjącą emalią i na takim efekcie nam zależy, dodatkowo warstwa farby jest w dobrym stanie, wystarczy, że zmatowimy powierzchnię, czyli przeszlifujemy ją drobnoziarnistym papierem.
*Wypełnianie rys
Po usunięciu lub zmatowieniu powłok odpylamy powierzchnię, a następnie myjemy krzesło (choć większość zabrudzeń na pewno usunęliśmy podczas szlifowania). Po całkowitym wyschnięciu drewna możemy przystąpić do wypełnienia ubytków, których nie udało nam się wyrównać za pomocą papieru ściernego. Pomoże nam w tym specjalna masa szpachlowa do drewna – nakładamy ją, postępując zgodnie z instrukcją producenta. Jej kolor dobieramy do odcienia drewna lub stosujemy wyrób bezbarwny. Po ponownym odpyleniu powierzchni krzesło jest gotowe do malowania.
Jak pomalować drewniane krzesło?
Zanim sięgniemy po pędzle, musimy poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego preparatu do zabezpieczenia i malowania drewna. Zastanówmy się, na jakim efekcie nam zależy oraz przed oddziaływaniem jakich czynników powinniśmy ochronić drewno.
*Renowacja starych krzeseł – efekt naturalny
Możemy wybrać naturalność i zdecydować się na wyeksponowanie i pogłębienie odcienia drewna oraz rysunku słojów lub nadanie krzesłu zupełnie innej, choć nadal naturalnej i „drewnianej” barwy. W zależności od pożądanego wykończenia sięgamy zatem albo po produkt całkowicie transparentny, albo mający w swoim składzie pigmenty danego koloru.
Drewno jest na tyle uniwersalnym i wszechstronnym materiałem, że trudno tu o sprecyzowanie jednego stylu aranżacji czy konwencji, w jakiej sprawi się takie, naturalne wykończenie. Podstawowe z nich to: klasyczny, elegancki, ekologiczny oraz vintage. Szczególnie ten ostatni! Krzesła PRL po renowacji to dowód na to, że stare sprzęty vintage stały się „obiektem pożądania” we wnętrzach – ceny odnowionych krzeseł z lat 60. często osiągają wręcz zawrotne ceny!
*Pomysł na odnowienie krzesła – kolor
Oczywiście nie sposób nie zauważyć, że rekordy popularności biją meble, sprzęty i detale z drewna w charakterystycznej kolorystyce: bieli oraz pudrowych odcieniach różu, błękitu czy mięty. Malowanie krzeseł na biało to banalnie łatwy sposób na wypracowanie modnej aranżacji – skandynawskiej, prowansalskiej, rustykalnej czy retro. Warto sięgnąć po wyroby, dzięki którym zachowamy lekkość i naturalne piękno drewna, czyli tworzące nie w pełni kryjące powłoki, a subtelnie uwydatniające rysunek słojów.
Jaka farba do krzeseł drewnianych?
Produkty do malowania krzeseł dobieramy, mając na uwadze m.in. wspomniany oczekiwany efekt estetyczny. Z drugiej strony niezwykle istotne, wręcz kluczowe jest zastosowanie takich wyrobów, które ochronią drewno przed różnorodnymi czynnikami, które będą oddziaływać na jego powierzchnię. Pamiętajmy, że renowacja krzeseł służy nie tylko zmianie ich wyglądu, ale również przedłużeniu żywotności. Może zamiast farby lepiej sprawdzi się lakierobejca lub lakier?
Jeżeli więc jesteśmy zwolennikami naturalnych rozwiązań estetycznych bądź chcielibyśmy dopasować odcień starych, drewnianych krzeseł do koloru stołu, sięgnijmy po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki. Co ciekawe, może być stosowana także na zewnątrz, np. do mebli ogrodowych, co oznacza, że niestraszna jej wilgoć czy promieniowanie UV. Jej żelowa formuła sprawia, że z malowaniem poradzą sobie nawet osoby bez dużego doświadczenia w pracach renowacyjnych.
Jeśli zaś wolimy nadać meblom subtelne, ale oryginalne zabarwienie, modną kolorystykę, jednak z zachowanym rysunkiem słojów, zastanówmy się nad Sadolin Lakierobejcą Dekor. Tak, jak Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna, to również produkt uniwersalny, do wnętrz i na zewnątrz, co stanowi dla nas jasną informację o szerokim spektrum zapewnianej przez niego ochrony. Szybkoschnąca formuła pozwala ponadto na przeprowadzenie prac wyjątkowo sprawnie i w krótkim czasie.
Z kolei jeżeli zależy nam na maksymalnie naturalnym efekcie – usunęliśmy stare powłoki lakiernicze i pragniemy ochronić drewno bez nadawania mu dodatkowego zabarwienia – zastosujmy wyroby tworzące transparentne powłoki. Sprawdzą się tu przede wszystkim lakiery: Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów oraz Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Są przeznaczone głównie do lakierowania podłóg, jednak równie dobrze sprawdzą się w odnawianiu krzeseł. W końcu odporność powłoki na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne to w przypadku renowacji krzeseł kwestie fundamentalne!
Jak odnowić stare krzesła?
Renowacja krzesła wymaga zastosowania produktów wysokiej jakości – to już ustaliliśmy. Jak należy ich używać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Procedura krok po kroku zależy już od konkretnego produktu. Szczegółowych, wiążących informacji szukajmy zatem w karcie technicznej wybranego wyrobu.
Istnieje też parę uniwersalnych zasad. Jeśli nie usunęliśmy poprzedniej powłoki malarskiej oraz zamierzamy pomalować drewniane krzesło innym wyrobem niż poprzednio, w pierwszej kolejności wykonajmy wymalowanie próbne, czyli test na niewielkim i niewidocznym fragmencie powierzchni. Jeśli nie zauważymy żadnych niepożądanych efektów, oznacza to, że możemy pomalować całość. W innym przypadku konieczne będzie usunięcie całej poprzedniej powłoki oraz ponowne przygotowanie krzesła. Ponadto pamiętajmy, aby nakładać na pędzel niewielkie ilości wyrobu, a malowanie zacząć od trudno dostępnych miejsc.
Renowacja krzesła tapicerowanego
Jak odnowić stare krzesło tapicerowane? To każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Zazwyczaj konieczna jest wymiana wypełnienia całego siedziska – przez lata użytkowania na pewno zdążyło się już zużyć, nie wspominając już o kwestiach higienicznych. Na ratunek przychodzą nam pianki tapicerskie o różnej grubości i strukturze, które możemy docinać to danych rozmiarów. Oprócz tego oczywiście niezbędna jest wymiana obicia.
Oglądane na portalach wnętrzarskich zdjęcia krzeseł po renowacji skutecznie motywują nas, aby sięgnąć po papier ścierny i pędzle. Odkopmy zatem wiekowe sprzęty spod warstw kurzu i zaplanujmy ich renowację. Odnawianie starych krzeseł to jeden z najprostszych, a przy tym tanich sposobów na modną aranżację.