JAK WYBRAĆ I DBAĆ O MEBLE W STYLU RUSTYKALNYM?

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym to przede wszystkim przewaga drewna i innych naturalnych materiałów. Nie można zapomnieć m.in. o drewnianych meblach, które tworzą klimat miejsca. Przeczytaj, jakie meble rustykalne sprawdzą się w rustykalnym wnętrzu oraz jak je pielęgnować.

 

Styl rustykalny – co to jest? Najłatwiej opisać go jako wiejski. Aranżacja nawiązuje do sposobu, w jaki tradycyjnie urządzano wiejskie domostwa. Nieodłącznym elementem rustykalnego stylu jest drewno. Drewniany parkiet, często również okładzina ścienna, a do tego drewniane rustykalne meble oraz detale – to najważniejsze składniki wnętrza.

 

Oprócz tego popularność zdobywa nowoczesny styl rustykalny. Tutaj nacisk kładzie się na surowość – minimalistyczne meble zestawia się ze stylizowanymi dodatkami, np. tekstyliami z motywami roślinnymi, drewnianymi stołkami, imitacjami futra i skóry.  

 

Styl rustykalny - charakterystyka

Najważniejsze cechy stylu rustykalnego:

- nawiązania do stylu wiejskiego

Co ciekawe, dom w stylu rustykalnym nawiązuje raczej do architektury wnętrz Skandynawii, często też krajów śródziemnomorskich, rzadziej zaś do polskiej tradycji. Dzięki temu wnętrza wyróżnia prostota i przytulność.

- rustykalność = ludowość

Co widać w dodatkach, tekstyliach, wzornictwie. Dekoracje w stylu rustykalnym to m.in. drewniane figurki, stylizowane grafiki, różnego rodzaju naczynia (gliniane i emaliowane) koronkowe firanki itd.

- nawiązania do natury

Wiele w mieszkaniu w stylu rustykalnym odniesień do natury. Sprawdzą się tu występujące w przyrodzie kolory (od bieli przez zieleń po szarości i błękity) oraz takie materiały, jak drewno i kamień. Do wnętrza w stylu rustykalnym warto wybrać nie tylko drewniane meble (stół w kuchni i meble kuchenne, szafy, kredens itd.), ale też drewniane parkiety czy okładziny ścienne, jak np. boazeria.

 

Meble rustykalne: jakie wybrać?

Kupując meble rustykalne, zastanów się, na jakim efekcie Ci zależy. Możesz zdecydować się na nowe meble (sklepy mają obecnie bardzo bogatą ofertę mebli w stylu rustykalnym) albo meble z odzysku. Za tym drugim pomysłem przemawia autentyczność: stare, odnowione meble doskonale uzupełnią aranżację wnętrza w stylu rustykalnym.

 

Meblowe niezbędniki stylu rustykalnego to:

 
  • kredens kuchenny, np. pomalowany na biało, który posłuży do wyeksponowania zastawy stołowej,
 
  • stary drewniany stół, szczególnie okrągły oraz drewniane krzesła,
 
  • drewniane szafy, najlepiej o cięższej, stabilnej konstrukcji.

 

 

Można wyróżnić dwa trendy, jeśli chodzi o rustykalne meble:

 
  • meble rustykalne białe, ewentualnie malowane na niebiesko lub pudrową zieleń
  • oraz meble rustykalne w naturalnym odcieniu drewna.

 

 

Jak dbać o rustykalne meble drewniane?

Metody pielęgnacja mebli rustykalnych zupełnie nie różnią się od sposobów dbania o meble drewniane w innym stylu. Podstawą jest regularność. Należy systematycznie (i doraźnie) usuwać z powierzchni kurz oraz inne, zabrudzenia, plamy i zatłuszczenia. Wystarczy do tego miękka szmatka oraz woda z dodatkiem delikatnego detergentu.

 

 

Jak malować meble rustykalne?

 

Jeśli zauważysz na powierzchni mebli rysy czy uszkodzenia powłoki, to znak, że należy zaplanować ich renowację. To bardzo ważne! Pamiętaj, że brak ciągłości powłok ochronnych sprawia, że warstwa surowego drewna jest wyeksponowana na działanie negatywnych czynników, jak chociażby wilgoć. Niepozorne uszkodzenia mogą się więc przyczynić do dalszych zniszczeń.

 

W pierwszej kolejności dokładnie oczyść powierzchnię drewnianych mebli. Jeśli poprzednia powłoka jest popękana, ponadto widać na niej rysy, najlepiej, jeśli usuniesz ją w całości za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Jednocześnie pozwoli to na uzyskanie najlepszego efektu dekoracyjnego.

 

Szlifując, zamieniaj papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu aż do drobnoziarnistego. Wyrównaj powierzchnię, a następnie pozbądź się powstałego pyłu. Jeśli niektóre rysy są głębsze, wypełnij je specjalną szpachlówką do drewna (postępuj zgodnie z zaleceniami jej producenta). Odpyl powierzchnię. Dodatkowo dobrze przetrzeć mebel wilgotną szmatką.

 

Pora na malowanie. Na uzyskanie rustykalnego efektu pozwoli lakierobejca – czyli produkt, który jednocześnie nadaje powierzchni dany kolor (np. odcień naturalnego drewna, pogłębi obecny kolor lub nada im zupełnie inną barwę, jak biała czy niebieska – równie chętnie wykorzystywane we wnętrzach w stylu rustykalnym), ale nie zakrywa rysunku słojów.

 

Do malowania rustykalnych mebli drewnianych, szafek, drzwi czy boazerii sprawdzi się np. Sadolin Lakierobejca Design-Pro, która daje świetny efekt dekoracyjny – ma satynowe wykończenie i podkreśla rysunek drewna. Jest dostępna w systemie mieszalnikowym, co oznacza, że można wybierać spośród 50 modnych kolorów. To ponadto wyrób szybkoschnący, o niskim poziomie zapachu i łatwy w aplikacji.

 

Pamiętaj, aby nie rozcieńczać lakierobejcy przed użyciem. Nakładaj 2-3 warstwy produktu, rozprowadzając wyrób dokładnie wzdłuż słojów, w odstępie co najmniej 4 godzin. Liczbę warstw należy uzależnić od efektu dekoracyjnego (dwie to minimum). Przed nałożeniem kolejnej warstwy przeszlifuj powłokę drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.

 

 

Styl rustykalny jest stworzony dla miłośników naturalnego drewna. Wystarczy dbać o drewniane powierzchnie i reagować, jeśli pojawią się na niej rysy czy przetarcia, a posłużą nam przez wiele kolejnych lat.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...