JAK USUNĄĆ RYSY Z MEBLI LAKIEROWANYCH?

Rysy na meblach rzucają się w oczy? To sygnał, że czas na prace renowacyjne, inaczej dojdzie do dalszych zniszczeń. Przeczytaj, jakie metody oraz jakie akcesoria do usuwania rys – kredka, pisak czy może korektor do mebli lakierowanych – są polecane przez specjalistów.

Rysy na lakierowanych meblach potrafią spędzać sen z powiek – nawet drobne uszkodzenia są doskonale widoczne na połyskliwej powierzchni. Jak zamaskować rysy na meblach, a najlepiej – jak je usunąć i przywrócić drewnu pierwotny, nieskazitelny wygląd?

 

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych na wysoki połysk? Podstawowe narzędzia


Zazwyczaj rysy na drewnie wymagają wyrównania oraz wypełnienia. W praktyce oznacza to, że porysowaną czy uszkodzoną powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości  dobranej do specyfiki tej powierzchni czy też warstw produktów pokrywających drewno. Sprawa nieco się jednak komplikuje w przypadku połyskliwej powłoki, szczególnie wykończenia na tzw. wysoki połysk. Próba wyrównania powierzchni i zlikwidowania rys przy użyciu papieru ściernego mogłaby doprowadzić do powstania jeszcze większych zarysowań oraz przetarć powłoki.

W związku z tym warto sięgnąć po specjalne akcesoria renowatorskie, które pozwolą na zniwelowanie mankamentu bez obawy o uszkodzenie powłoki. Do najczęściej stosowanych rozwiązań można zaliczyć m.in.:

korektor do mebli lakierowanych – znajdziesz go również pod nazwą pisak do mebli. Służy do retuszowania drobnych ubytków i niewielkich uszkodzeń, zadrapań i rys w warstwie wykończeniowej. Pozwala na naniesienie szybkiej poprawki, jest łatwy w użyciu. Niestety, pamiętaj, że nawet jeśli idealnie dobierzesz odcień korektora czy kredki do mebli, miejsca, w których zastosujesz produkt będą nieznacznie się odznaczały;

pasta polerska do mebli na wysoki połysk – pasty do mebli na rysy mają tę przewagę nad kredkami czy korektorami do mebli, że nie nakłada się ich punktowo, a równomiernie rozprowadza po całej powierzchni mebla. Dzięki temu efekt jest znacznie lepszy;

- ponadto do odnawiania powierzchni za pomocą pisaków czy pasty stosuje się dość gładkie klocki filcowe, które znacznie delikatniej niż nawet drobnoziarnisty papier ścierny wygładzają powierzchnię mebla i wygładzają rysy.  

Pamiętaj o tym, aby precyzyjnie dobrać kolor korektora, kredki czy pasty polerskiej do mebli lakierowanych do odnawianej powierzchni. W marketach, a szczególnie w specjalistycznych sklepach z produktami do renowacji, znajdziesz wyroby niemal w dowolnym odcieniu. Jeśli zatem zastanawiasz się np., jak usunąć rysy z białych mebli, zanim zdecydujesz się na ich kompleksowe odnowienie, najpierw ocen stan powłok, a następnie precyzyjnie dobierz kolor wybranego produktu, tak aby naprawiane miejsce nie było widoczne i niczym się nie wyróżniało.

 

Jak usunąć rysy z mebli za pomocą korektora, pisaka lub kredki od mebli?

Krok 1. Dokładnie oczyść powierzchnię, odtłuść ją, ponadto pozbądź się wszelkich nalotów i plam na meblach lakierowanych. Pozostaw do wyschnięcia.

Krok 2. Przygotuj miejsca, w których doszło do uszkodzenia powłoki zgodnie z instrukcją producenta rozwiązania, które stosujesz. Najczęściej wymaga to bardzo delikatnego przetarcia powierzchni np. włókniną czy klockiem filcowym. Odpyl powierzchnię.

Krok 3. Wypełnij lub zamaż rysę za pomocą korektora do mebli, pisaka itd. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

 

Odnawianie mebli na wysoki połysk – kiedy usunąć stare powłoki?


Wyżej opisane rozwiązania zdadzą egzamin, jeżeli:

  • powłoki lakiernicze są w dość dobrym stanie,
  • zależy Ci na pierwotnym wyglądzie mebla czy efekcie vintage,
  • nie chcesz przeprowadzać bardziej pracochłonnych prac


Jeśli jednak stare powłoki są bardzo zniszczone, samo lekkie wygładzenie podłoża i wypełnienie ubytków kredkami do usuwania rys z mebli itd. zupełnie nie zda egzaminu. Usuwanie rys z mebli lakierowanych lub pomalowanych farbą w takim przypadku wymaga całkowitego usunięcia poprzednich powłok. Powierzchnię drewna całkowicie należy oczyścić również w sytuacji, gdy:

  • chcesz zmienić kolor mebla, szczególnie z ciemnego na jasny,
  • zależy Ci na tym, aby wydobyć rysunek słojów, a aktualnie jest on zakryty kryjącym produktem.

 

Jak usunąć rysy z mebli? Instrukcja krok po kroku


Krok 1. Oceń stan powłok oraz sprawdź na ile głębokie są rysy w powierzchni lakieru.

Krok 2. Jeśli uszkodzenia są znaczne, usuniesz rysy wyłącznie wtedy, gdy zeszlifujesz poprzednie powłoki. Użyj do tego gruboziarnistego papieru ściernego (także w postaci bloczków lub w szlifierce elektrycznej). Wraz z postępem prac zmieniaj arkusze papieru na takie o coraz drobniejszym uziarnieniu, aż po drobnoziarnisty. Systematycznie usuwaj powstały pył i drobinki lakieru z powierzchni. Na koniec jeszcze raz dokładnie odpyl mebel i przetrzyj go lekko wilgotną szmatką.

Krok 3. Następnie uzupełnij głębsze rysy. Użyj do tego odpowiedniej szpachli do drewna – najlepiej dopasowanej do koloru mebla. Wypełnij nią uszkodzenia i wyrównaj brzegi. Po wyschnięciu delikatnie wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Usuń powstały pył.

Krok 4. Kolejny krok to malowanie lub lakierowanie. Wybierz taki produkt do mebli, który pozwoli na osiągnięcie założonego efektu:

- jeśli zależy Ci na transparentnej powłoce, która skutecznie ochroni drewno przed uszkodzeniami, a przy tym pozwoli na maksymalne wyeksponowanie rysunku słojów oraz uzyskanie najbardziej naturalnego wykończenia, sięgnij po Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych;

- jeżeli chcesz lekko zmienić kolor powierzchni, nie tylko na nawiązujący do naturalnego odcienia drewna, ale np. różowy, miętowy czy biały, odnów mebel za pomocą półtransparentnej Sadolin Lakierobejcy Dekor. Co ciekawe, to produkt szybkoschnący;

- jeśli zaś Twoim priorytetem jest wyjątkowa łatwość w aplikacji wyrobu, postaw na Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną – wyróżniającą się niespływającą, żelową formułą;

Postępuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Sprawdź liczbę warstw i czas ich schnięcia. Zazwyczaj potrzeba 2 warstw wyrobu nakładanego za pomocą pędzla. Przed nałożeniem każdej nowej warstwy konieczne jest przeszlifowanie powłoki drobnoziarnistym papierem ściernym oraz odpylenie powierzchni.

 

Pasta polerska do mebli lakierowanych czy kompletna renowacja?


To, jaki wariant najlepiej wybrać, zależy m.in. od oczekiwanego efektu oraz stanu starych powłok. Należy mieć przy tym na uwadze, że rysy, szczególnie te głębsze, stanowią uszkodzenie powłoki zabezpieczającej drewno. W związku z tym zatuszowanie rys w konsekwencji może jedynie sprawić, że dojdzie do powstania większych zniszczeń, np. wskutek przenikania wilgoci do warstwy surowego drewna.

 

Jeśli uszkodzenia i przetarcia są dobrze widoczne i zastanawiasz się, jak usunąć rysy z mebli lakierowanych raz na zawsze, kup dobrej jakości lakier lub lakierobejcę i zaplanuj kompleksowe prace renowacyjne. Droga na skróty nie istnieje.    

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...