Impregnat czy lakierobejca – co lepiej chroni drewno?
Drewno zachwyca eleganckim wyglądem i przyciąga uwagę, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz, oraz pięknie się starzeje, nabierając przy tym wyrazu, o ile tylko nie zapomnimy o arcyistotnym etapie: jego zabezpieczeniu. Sprawdzi się tu lakierobejca do drewna. Otoczy drewniane powierzchnie skuteczną ochroną, a przy tym zabarwi drewno na interesujący kolor lub podkreśli jego naturalny odcień. Aby jednak zastosowanie lakierobejcy dało oczekiwane rezultaty, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.
Malowanie lakierobejcą. Zasada nr 1
Jak malować lakierobejcą? Odpowiedzi na takie pytanie należy szukać w karcie technicznej produktu. To bardzo ważne: w pierwszej kolejności wybieramy wyrób do malowania (powinien być dobrany z myślą o czynnikach oddziałujących na powierzchnię), a następnie sprawdzamy, jak należy go nakładać. Do malowania drewna na zewnątrz można polecić chociażby Sadolin Lakierobejcę Extra czy też Sadolin Lakierobejcę Odporną na Trudne Warunki Atmosferyczne.
Malowanie lakierobejcą. Zasada nr 2
Malowanie lakierobejcą przyniesie dobre, pożądane i przede wszystkim długotrwałe efekty, jeśli z uwagą dobierzemy produkt. Pamiętajmy, że lakierobejce do drewna na zewnątrz oraz do wnętrz mogą różnić się od siebie parametrami technicznymi i wytrzymałościowymi. Wyroby dedykowane do stosowania na zewnątrz powinny być odporne na oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych, we wnętrzach zaś mają chronić m.in. przed ryzykiem przetarć czy innych uszkodzeń mechanicznych.
Malowanie lakierobejcą. Zasada nr 3
Kluczowe jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Reguła ta obowiązuje nie tylko podczas malowania lakierobejcą, a podczas aplikowania jakiegokolwiek innego wyrobu. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto usunąć w całości poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze. Nie jest to konieczne, jeśli są one w dobrym stanie, a ponadto zamierzamy malować takim samym produktem, co poprzednio.
Malowanie lakierobejcą. Zasada nr 4
Najdoskonalszy rezultat osiągniemy, nakładając wyrób na surowe (wcześniej zaimpregnowane!) drewno. Z drugiej strony w przypadku wielu innych powierzchni nic nie stoi na przeszkodzie, aby lakierobejcą pokryć powierzchnię wcześniej już malowaną lakierobejcą (o ile stara powłoka jest w dobrym stanie).
Czy zaś lakierobejca na stary lakier to dobry pomysł? Niekoniecznie. Jeśli stosujemy wyrób innego rodzaju niż poprzednio, tzn. tworzymy nową powłokę na starej, możemy się spodziewać powstawania niepożądanego efektu wizualnego. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie wymalowania próbnego, dzięki któremu przekonamy się, czy obie powłoki są kompatybilne, czy nie.
Malowanie lakierobejcą. Zasada nr 5
Na powierzchnię drewna należy nakładać równomierną, cienką warstwę wyrobu. Malujemy dokładnie, w jednym kierunku i metodą „mokro na mokro”, czyli tak, aby kolejne pasy wyrobu delikatnie nachodziły na siebie. Malowanie możemy przerwać dopiero, gdy pokryjemy lakierobejcą całą powierzchnię, inaczej punkt, w którym zrobiliśmy przerwę będzie wyraźnie się odznaczał.
Lakierobejca na lakier? Niekoniecznie. Za to lakierobejca na surowe drewno (ale wcześniej impregnowane Impregnatem Technicznym Sadolin SuperbaseHP) – jak najbardziej. Wszystkie przydatne informacje znajdziemy w karcie technicznej produktu.