Impregnacja drewna – jak i czym zabezpieczyć drewno?
Drewno to materiał wytrzymały i odporny na szereg różnorodnych czynników, jednym słowem: długowieczny. O ile nie zapomnimy o jego prawidłowej impregnacji! Drewniane powierzchnie pozostawione bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko zaczęłyby bowiem niszczeć, chłonąć wilgoć i odkształcać się. Dotyczy to zarówno drewna użytkowanego na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Impregnacja drewna to zabieg, który wydłuża jego trwałość i żywotność. Obowiązuje tu jednak kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Niestety wciąż zdarza nam się popełniać błędy, w wyniku czego ochrona drewna nie jest w pełni skuteczna.
Błąd nr 1: impregnacja drewna z nieprawidłowo dobranymi produktami
Misja „konserwacja drewna” będzie miała o wiele większe szanse na powodzenie, jeśli przeprowadzimy ją za pomocą prawidłowo dobranych wyrobów. To, czym należy impregnować drewno, zależy m.in. od czynników, na oddziaływanie których narażona jest powierzchnia. Wynika to przede wszystkim z jej lokalizacji. W przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz kluczowe jest zabezpieczenie przed oddziaływaniem wilgoci, deszczu, promieniowania UV oraz zmiennych temperatur. Drewniane powierzchnie czy meble w pomieszczeniach powinny być zaś odporne m.in. na szorowanie, plamy oraz wilgoć (choć o wiele mniejszej intensywności).
Produkt musimy dobrać ponadto do specyfiki użytkowanej powierzchni. Posadzka w salonie czy wykończenie podłogi na tarasie będą potrzebować m.in. ochrony przed szorowaniem (egzamin zdadzą tu więc kolejno produkty: np. Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych oraz Sadolin Olej Superdeck), z kolei drewniana elewacja budynku zabezpieczenia przed rozwojem mikroorganizmów powodujących siniznę (sprawdzi się tu Sadolin Lakierobejca Extra).
Błąd nr 2: nieprawidłowe przygotowanie drewna do impregnacji
Na skuteczne zabezpieczenie drewna w ogromnej mierze wpływa także to, w jaki sposób przygotujemy jego powierzchnię do malowania. Okazuje się, że ten etap może nam zapewnić aż połowę sukcesu! Najczęstsze błędy to nakładanie impregnatu czy lakierobejcy na zawilgocone podłoże oraz stare, słabo przyczepne powłoki malarskie lub lakiernicze.
Jak zatem prawidłowo przygotować drewno do impregnacji? W pierwszej kolejności należy usunąć z niego poprzednie, łuszczące się powłoki (za pomocą najpierw gruboziarnistego, potem drobnoziarnistego papieru ściernego; jeżeli zamierzamy impregnować innym wyrobem niż poprzednio lub zastosować zupełnie inną metodę, np. olejowanie zamiast lakierowania, powłoki zeszlifujmy w całości), odpylić powierzchnię, usunąć z niej drobinki piasku i kurzu. Następnie przystępujemy do mycia i odtłuszczania podłoża. Po całkowitym wyschnięciu możemy uzupełnić rysy i niewielkie pęknięcia, których nie udało nam się zeszlifować papierem ściernym – będzie nam do tego potrzebna specjalna szpachlówka do drewna. Ostatni krok to ponowne odpylenie powierzchni.
Błąd nr 3: lekceważenie zaleceń producenta
Przyznajmy się szczerze: kiedy ostatni raz dokładnie przestudiowaliśmy ulotkę lub instrukcję obsługi? W przypadku impregnowania drewna to podstawa! W karcie technicznej produktu, który wybraliśmy do konserwacji drewna, opisane są metody nakładania wyrobu, optymalne warunki, jakie należy zapewnić, aby powłoka mogła równomiernie wysychać (zalecana temperatura oraz wilgotność powietrza), czas schnięcia powłok oraz narzędzia, których zastosowanie zapewni nam najlepsze efekty.
Błąd nr 4: brak odpowiednich narzędzi
Dla powodzenia całej operacji niezwykle istotny jest także prawidłowy dobór narzędzi. W tym przypadku także należy kierować się podpowiedziami producenta. W karcie technicznej znajdziemy informację, za pomocą jakiego wałka lub pędzla należy nakładać dany wyrób – tak aby stworzyć równomierną powłokę o odpowiedniej grubości. Np. do rozprowadzania Sadolin Lakierobejcy Extra należy użyć pędzli z miękkiego naturalnego włosia, z kolei w duecie z Sadolin Lakierobejcą Dekor lepiej poradzą sobie pędzle z włosia sztucznego.
Impregnacja drewna to nie czarna magia ani umiejętność, która wymaga lata praktyk i doświadczenia. Sami możemy przeprowadzić prace polegające na zabezpieczeniu drewna, nie powinniśmy jednak działać w zbytnim pośpiechu. Przygotujmy się dokładnie do prac renowacyjnych, skompletujmy niezbędne produkty i narzędzia, poza tym sprawdźmy prognozę pogody i obliczmy, ile czasu zajmie nam cały proces. Dzięki temu nic na pewno nas nie zaskoczy.