DREWNIANA ŁAWKA OGRODOWA – JAK JĄ POMALOWAĆ?

Drewniane ławki ogrodowe, podobnie jak inne drewniane sprzęty znajdujące się w ogrodzie, wymagają cyklicznej konserwacji i odświeżenia. Czy wiesz, jak je pomalować? Poznaj najważniejsze zasady.

Jak często powtarzać malowanie ławki ogrodowej? Kiedy tylko zauważymy, że kolor stracił swoją głębię i wyblakł, a na powierzchni drewna pojawiły się ryski i spękania. Na szczęście jeśli tylko wybierzemy dobrej jakości produkty do konserwacji drewna, będziemy mogli zapomnieć o ponownym malowaniu na długie lata. Jak oraz czym pomalować ławkę ogrodową – raz, a dobrze?

Czym pomalować ławkę drewnianą?

Czym malować ławki ogrodowe z drewna? W pierwszej kolejności określmy spektrum czynników, jakie będzie oddziaływać na drewno. W przypadku drewnianych powierzchni użytkowanych na zewnątrz mamy do czynienia przede wszystkim z deszczem i wilgocią, zmiennymi temperaturami, śniegiem, promieniowaniem słonecznym oraz ryzykiem uszkodzeń mechanicznych. Jeśli nie zadbamy o ochronę drewna, szybko zauważymy rysy, spękania oraz butwienie. Niedługo ławka będzie kwalifikowała się nie do renowacji, a do wymiany! Ponadto sprecyzujmy, na jakim efekcie estetycznym nam zależy. Czy chcielibyśmy podkreślić naturalne nuty drewna, czy może nadać mu inny, niecodzienny kolor?

Jeżeli zależy nam na jak najskuteczniejszym zabezpieczeniu drewna, możemy sięgnąć po specjalistyczny produkt, jak Sadolin Lakierobejca Extra. Co ciekawe znajduje zastosowanie m.in. do malowania drewnianej elewacji, tworzy więc powłoki wyjątkowo odporne na oddziaływanie mrozu, wilgoci czy szkodliwego promieniowania UV, a także na działanie grzybów pleśniowych i biokorozję (ochronę szacuje się do 10 lat). Wyrób podkreśli naturalny odcień drewna lub delikatnie go zmieni, a jednocześnie uwydatni rysunek słojów.

Jeśli jednak marzy nam się niecodzienna aranżacja ogrodu i jego projekt zakłada konkretną kolorystykę, wypróbujmy farbę dekoracyjno-ochronną Sadolin Kolory Ogrodu. Nie tylko skutecznie ochroni drewno (trwałość powłoki na drewnianej powierzchni szacuje się aż do 6 lat), ale nada mu niecodzienne barwy, jak malinowa, turkusowa czy cytrynowa.

Jak odnowić ławkę ogrodową?

Krok 1.

Zapoznajmy się z kartą techniczną produktu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie są optymalne warunki, w jakich należy przeprowadzać prace. Przygotujmy też wszelkie niezbędne akcesoria i narzędzia, m.in. papier ścierny, bloczki ścierne, wiadro i miękką ściereczkę, detergent do mycia, taśmę i folię malarską, kuwetę malarską, wałki i pędzle.

Krok 2.

Bardzo ważnym etapem prac jest przygotowanie drewnianej ławki ogrodowej do malowania. Nową warstwę lakierobejcy lub farby powinniśmy bowiem nałożyć na dokładnie oczyszczone podłoże. W pierwszej kolejności usuńmy stare, luźne powłoki – zeszlifujmy je gruboziarnistym papierem ściernym. Na tym etapie postarajmy się też wyrównać ewentualne rysy.

Następnie matowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym, wykonując ruchy wzdłuż słojów drewna, nigdy w poprzek. Zamiast papieru np. na rogach możemy użyć bloczków ściernych.

Jeśli powłoka jest w dobrym stanie, zazwyczaj wystarczy samo zmatowienie powierzchni. Z drugiej strony pamiętajmy, że jeśli malujemy innym produktem niż poprzednio czy też oczekujemy innego efektu (np. drewniana ławka ogrodowa jest pomalowana lakierobejcą, a teraz planujemy wykończyć ją za pomocą farby dekoracyjnej w kolorze błękitu), lepszym wyjściem będzie usunięcie poprzedniej powłoki w całości.

Dokładnie oczyszczamy ławkę z powstałego pyłu.

Krok 3.

Pamiętajmy o dokładnym umyciu i odtłuszczeniu ławki. Do mycia wystarczy woda z dodatkiem detergentu myjącego oraz ściereczka, do odtłuszczania zaś oraz usunięcia śladów żywicy – benzyna ekstrakcyjna. Jeśli zauważymy oznaki biokorozji czy rozwoju pleśni, zaaplikujmy na fragmenty powierzchni specjalny środek biobójczy (postępujemy zgodnie z instrukcją jego producenta).

Krok 4.

Jeżeli powierzchnia drewna jest zniszczona i na wcześniejszych etapach nie udało nam się wyrównać rys, zastosujmy specjalną masę naprawczą do drewna.

Krok 5.

Czas na malowanie ławki ogrodowej. Przebieg dalszej procedury zależy od tego, jaki wyrób do malowania wybraliśmy. Dokładnie zabezpieczmy miejsce wokół ławki, aby produkt nie zabrudził trawy lub nawierzchni, oraz oklejmy taśmą jej elementy konstrukcyjne wykonane z innego materiału.  W pierwszej kolejności nałóżmy farbę na trudno dostępne miejsca (pomocny będzie pędzel na dłuższej rączce) oraz na spodnią część ławki, następnie zaś na większe powierzchnie. Wyrób rozprowadzamy równomiernie i dokładnie, wzdłuż rysunku słojów.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...