Spróchniałe, kruszące się drewno może wyglądać fatalnie, ale czasem można uratować z niego więcej, niż się wydaje. Pomoże Ci w tym ten krótki poradnik naprawy elementów drewnianych
Naprawa elementów drewnianych może być prostsza, niż Ci się wydaje, gdy pierwszy raz poczujesz w rękach kruszące się próchno. Jeśli główna konstrukcja nadal spełnia swoje zadanie, jest szansa na uratowanie reszty, jednak trzeba działać szybko…
Naprawa elementów drewnianych, etap 1: znajdź przyczynę
Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny złego stanu drewna. Oprócz czynników atmosferycznych mogą mieć na to wpływ również czynniki biologiczne (grzyby, bakterie i inne). Przed naprawą należy je wyeliminować.
Naprawa elementów drewnianych, etap 1: znajdź spróchniałe fragmenty
Próchno nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, szczególnie jeśli dany element jest pomalowany. Nie zmienia to faktu, że proces rozkładu drewna może powoli przebiegać tuż pod powierzchnią. Pierwszym i najprostszym testem na obecność próchna jest mocniejsze naciśnięcie drewna. Jeśli trochę się ugina – wydaje się odrobinę gąbczaste i sprężynujące – prawdopodobne jest, że zaczęło próchnieć, nawet jeśli się nie kruszy. Należy rozważyć naprawę tego elementu. W przypadku drewna pomalowanego lakierobejcą inną oznaką jest ciemniejsza barwa spróchniałych obszarów. Jeśli nie masz pewności albo chcesz sprawdzić, jak głęboko sięga próchno, możesz spróbować wcisnąć w drewno nóż o cienkim ostrzu. Jeśli bardzo łatwo wejdzie w drewno, możesz mieć pewność, że jest spróchniałe i przyszedł czas na naprawę.
Naprawa elementów drewnianych, etap 2: czy spróchniałe drewno można uratować?
Najpierw należy określić, jak bardzo spróchniał dany element i czy naprawienie go wystarczy, czy może wymienić go w całości. Aby to zrobić, musisz usunąć całe próchno, aby dowiedzieć się, jaki będzie zakres naprawy. Najbardziej zniszczone kawałki mogą łatwo odchodzić, gdy ruszysz je ręką. Następnie musisz wyskrobać resztę. Użyj do tego gruboziarnistego papieru ściernego albo szczotki drucianej. Pamiętaj, żeby usunąć wszystkie drobiny pyłu i płaty starej farby. Ile zostało? Czy konstrukcja jest wystarczająco mocna? Jeśli na przykład pracujesz nad drewnianą ramą okna, czy da ona radę utrzymać szybę na miejscu? Jeśli tak, możesz przejść do naprawy. Jeśli nie, wymień cały element.
Naprawa elementów drewnianych, etap 3: usuwanie próchna
Po ustaleniu, że drewno można naprawić, warto usunąć dodatkową warstwę drewna o grubości do centymetra. Dzięki temu można mieć pewność, że pozostał tylko zdrowy materiał. Następnie bardzo dokładnie oczyść drewno z wszelkich pozostałości po czyszczeniu, kurzu, pyłu, odpadków. Po szlifowaniu oczyść powierzchnię zwilżoną szmatką, następnie zaczekaj do całkowitego jej wyschnięcia. Jeśli reszta drewna była malowana lub bejcowana, przeszlifować wszystkie powierzchnie, ponieważ i tak całość trzeba będzie ponownie pomalować lub zabejcować.
Naprawa elementów drewnianych, etap 4: uzupełnianie luk w drewnie
Następnym etapem planu naprawy jest nałożenie wypełniacza do drewna. Wybór odpowiedniego produktu będzie zależeć od tego, jak spróchniały jest dany element. Jeśli uszkodzone są tylko niewielkie fragmenty – maksymalnie średnicy główki gwoździa – prawdopodobnie wystarczy standardowa szpachla do drewna. Jeśli obszar jest większy, będzie potrzebna mocna, profesjonalna, dwuskładnikowa szpachla do drewna. Bez względu na to, nad czym pracujesz, użyj szpachelki, aby ukształtować masę odpowiednio do fragmentu drewna, który uzupełniasz. To najważniejszy etap każdego planu naprawy drewna – upewnij się, że szpachla odpowiednio się utwardziła i lekko wystaje ponad drewnianą powierzchnię, ponieważ później trzeba ją zeszlifować.
Naprawa elementów drewnianych, etap 5: szlifowanie, impregnowanie i nakładanie preparatów nawierzchniowych
Ostatnim etapem planu naprawy elementu drewnianego jest nałożenie środka ochronnego, dzięki któremu rozkład nie będzie postępował. Zeszlifuj szpachlę do poziomu powierzchni drewna – najpierw papierem o średniej gradacji, a następnie drobnym. Uzupełniony fragment powinien być gładki i sprawiać wrażenie części oryginalnego elementu. Usuń cały pył i wykonaj te same prace, co w przypadku zwykłego zabezpieczenia drewna – najpierw nałóż impregnat techniczny Sadolin SuperbaseHP, szczególnie jeśli dany element będzie użytkowany na zewnątrz, a następnie lakierobejcę, impregnat lub farbę.