Impregnacja drewna – jak i czym zabezpieczyć drewno?
Jednym z najważniejszych zagrożeń dla drewnianych powierzchni użytkowanych na zewnątrz, jest oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych. Wilgoć to zaś już śmiertelny wróg drewna, nie mówiąc nawet o kontakcie z wodą. Jakie produkty, jakie zabezpieczenie drewna wybrać, aby zapewnić mu skuteczną ochronę? Czy pełne zabezpieczenie drewna przed wodą jest w ogóle możliwe?
Zabezpieczenie drewna: bez tego ani rusz!
Dlaczego zabezpieczenie drewna przed wilgocią jest tak istotne? Pozostawione bez ochrony drewno w kontakcie z wilgocią ulega biokorozji i zaczyna gnić, ponadto dochodzi do rozwoju pleśni i grzybów. Dotyczy to nawet twardych i odporniejszych gatunków, jak dąb, buk czy modrzew bądź teak oraz merbau. W związku z tym, jeśli zignorujemy obowiązek impregnacji oraz zabezpieczenia drewna, zamiast prac konserwacyjnych będziemy musieli zaplanować szersze prace naprawcze, a nawet wymianę drewnianych elementów.
Jeszcze większym zagrożeniem jest kontakt drewnianych powierzchni z wodą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wyrobów do impregnacji i malowania drewna, staje się ono odporne na działanie wilgoci oraz okresowy kontakt z wodą, jednak nie może być mowy o jej ciągłym oddziaływaniu na powierzchnię. Drewniane elementy zanurzone w wodzie wymagają już specjalistycznego zabezpieczenia – bez niego proces niszczenia będzie postępował bardzo szybko.
Czym zabezpieczyć drewno?
W związku z tym należy z uwagą wybierać produkty do zabezpieczenia drewna na zewnątrz. Dobieramy je z myślą o specyfice i użytkowaniu drewnianej powierzchni oraz warunkach zewnętrznych. Pamiętajmy bowiem, że oprócz wilgoci na drewno oddziałują również zmienne temperatury, promieniowanie UV, mamy także do czynienia ze sporym ryzykiem powstawania uszkodzeń mechanicznych.
Czym zabezpieczyć drewno? Podstawą jest dobra lakierobejca – czyli taka, która stworzy powłokę odporną na wymienione czynniki. Sprawdzi się tu przede wszystkim Sadolin Lakierobejca Extra, która gwarantuje drewnianym powierzchniom aż do 10 lat skutecznej ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz tworzy powłokę odporną na biokorozję. Bardzo dobrze sprawdza się też Sadolin Lakierobejca Odporna Na Trudne Warunki Atmosferyczne, której ochronę szacuje się do 6 lat.
Lakierobejca to dobre rozwiązanie, jeśli poddajemy powierzchnię renowacji, a podczas prac przygotowawczych nie usuwamy poprzedniej powłoki i nie odsłaniamy surowego drewna. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak zabezpieczyć przed wilgocią drewno surowe, w pierwszej kolejności sięgnijmy po impregnaty. Tego rodzaju wyrób (np. Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP) penetruje strukturę drewna i wzmacnia ją, zapobiegając głębokiemu rozkładowi. Poza tym zmniejsza nasiąkliwość i chłonność drewna oraz przygotowuje powierzchnię na aplikację lakierobejcy lub innego wybranego produktu. Oczywiście na drewno zabezpieczone impregnatem należy w następnej kolejności nałożyć warstwę produktu nawierzchniowego, np. lakierobejcy, chyba, że mamy do czynienia z wyrobem powłokotwórczym.
Jak zabezpieczyć drewno?
Można powiedzieć, że kupno odpowiednich – czyli dopasowanych do rodzaju powierzchni oraz czynników, które na nią oddziałują – produktów to połowa sukcesu. Druga połowa to prawidłowe przygotowanie powierzchni oraz aplikacja tychże wyrobów. Pamiętajmy, że drewno musi być suche, czyste oraz wolne od łuszczących się, zniszczonych powłok. Przed rozpoczęciem malowania należy je umyć, odtłuścić oraz wypełnić ewentualne ubytki.
Złota zasada dotycząca zabezpieczenia drewna oraz jakiejkolwiek innej powierzchni brzmi: kierujmy się zaleceniami producenta! Zapoznajmy się z kartą techniczną wyrobu. Znajdziemy tu najważniejsze informacje dotyczące metod oraz warunków, w jakich należy przeprowadzać malowanie.
Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią? To naprawdę bardzo proste. Odpowiednie produkty wysokiej jakości oraz procedura zasugerowana przez producenta zapewnią nam powodzenie w pracach renowacyjnych.