Drewniany taras, szczególnie pozostawiony bez zadaszenia, narażony jest na długotrwałe oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych. Wśród nich należy wymienić chociażby promieniowanie słoneczne, które sprawia, że pozbawione ochrony deski szarzeją i tracą swój pierwotny kolor. Na powierzchnie oddziałują również deszcz i wilgoć, która może wnikać w drewno, ponadto dochodzi do przetarć i uszkodzeń mechanicznych. Jeśli zatem pomalujemy drewniany taras nieprawidłowo dobranym wyrobem lub produktem niezbyt zachwycającej jakości czy tym bardziej w ogóle pominiemy ten etap i pozostawiamy drewno bez warstwy ochronnej, deski mogą wkrótce wymagać nie renowacji, a wymiany.
Olej do tarasów – sprawdzona konserwacja desek tarasowych
Jednym ze sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie drewnianego tarasu jest olejowanie. Olej do tarasów skutecznie chronię drewno przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak duża wilgotność czy zmienne temperatury.
Jak działa olej? Nie jest to produkt powłokotwórczy, tzn. nie tworzy na powierzchni desek nieprzepuszczalnej czy wyczuwalnej powłoki. Zamiast tego wnika głęboko w drewno i wzmacnia jego strukturę, jednocześnie skutecznie zabezpieczając przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo perfekcyjnie uwydatnia rysunek słojów i nadaje drewnu trwały kolor.
Aby zapewnić drewnu tarasowemu jak najskuteczniejszą ochronę, wybierzmy dobrej jakości olej przeznaczony na zewnątrz oraz o dużej zawartości żywic. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim Sadolin Olej Superdeck. Dzięki zastosowanej technologii Weathershield™ pozwala na doskonałe zabezpieczenie drewna przed wodą, promieniowaniem UV czy zmiennymi temperaturami.
Zabezpieczenie tarasu przed zimą z olejem
Olej do tarasów to produkt łatwy w obsłudze. Jego nakładanie, choć musi być dokładne, wymaga mniejszej precyzji podczas malowania czy lakierowania. Musimy jedynie uważać, aby aplikować na powierzchnię odpowiednie, niewielkie ilości wyrobu oraz rozprowadzać je aż do całkowitego wchłonięcia przez drewno. Oczywiście kluczowe dla powodzenia prac renowacyjnych jest prawidłowe przygotowania tarasu do aplikacji oleju.
Podstawowe działania, jakie należy podjąć, to przede wszystkim bardzo dokładne wyczyszczenie tarasu z nagromadzonego na nim piasku, kurzu, zabrudzeń itd. W pierwszej kolejności wystarczy odkurzyć deski, a następnie przejść do usuwania z drewna z poprzednich powłok malarskich. Warto bowiem podkreślić, że olej do tarasów nakłada się na surowe drewno (chyba że przeprowadzamy kolejne już olejowanie), czyli wolne od powłok malarskich lub lakierniczych. Musimy zetrzeć poprzednie warstwy wyrobów za pomocą szlifierki lub ręcznie (choć byłoby to bardzo pracochłonne!). Już podczas szlifowania starajmy się wyrównać wszelkie ryski i drobne uszkodzenia. Usuwanie powłok kończymy na matowieniu powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, wzdłuż rysunku słojów drewna. Po odpyleniu tarasu możemy przystąpić do wypełnienia większych ubytków szpachlówką do drewna.
Po etapie czyszczenia, jeśli pracujemy na deskach z miękkiego drewna europejskiego, najpierw powinniśmy zastosować polecany przez producenta impregnat do tarasu, aby je wzmocnić. Przed przystąpieniem do olejowania warto wykonać test na niewielkim i niewidocznym fragmencie powierzchni, by upewnić się, że wybraliśmy odpowiedni odcień.
Pamiętajmy, że wiążące podpowiedzi i zalecenia dotyczące warunków, metod czy narzędzi znajdziemy w karcie technicznej oleju do tarasu. Sadolin Olej Superdeck należy wcierać w deski wzdłuż słojów równomiernie i delikatnie, a po 5-30 minutach przetrzeć drewno bawełnianą szmatką, zbierając nadmiar produktu. Pełne, skuteczne zabezpieczenie oraz świetny efekt estetyczny dadzą nam 2-3 warstwy nakładane w odstępie doby.
Konserwacja desek tarasowych za pomocą oleju pozwoli na zabezpieczenie drewna przynajmniej na kilka kolejnych sezonów. Dzięki odpowiednio dobranym produktom nie musimy się obawiać nawet długich, srogich zim.