hero image

OGRODZENIE DREWNIANE – JAK I CZYM JE POMALOWAĆ?

Ogrodzenie to ponoć wizytówka posesji i jej właścicieli. Jest w tym sporo racji! Na szczęście malowanie drewnianego płotu nie jest skomplikowanym zadaniem. Aby osiągnąć najlepszy efekt, kieruj się naszymi, prostymi wskazówkami.

img1

Aby płot drewniany wyglądał nienagannie i służył bez zarzutu przez wiele lat, należy o niego zadbać i prawidłowo go zabezpieczyć. Pozostawienie drewnianej powierzchni bez ochrony nie wchodzi w grę. Drewniane sztachety wyeksponowane na długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, promieniowanie UV czy zmienne temperatury, po niedługim czasie zaczęłyby niszczeć. Surowe drewno łatwo chłonie wilgoć z otoczenia, jest podatne na korozję biologiczną, szarzeje, pęka. Ochronna warstwa wybranego produktu odizolowuje je od otoczenia, wskutek czego zachowuje niezmieniony wygląd przez lata.

 

Czym pomalować plot drewniany?


Do malowania ogrodzenia najczęściej potrzeba zestawu typu impregnat plus lakierobejca lub farba:

img2

*impregnat techniczny – wnika w strukturę drewna i wzmacnia ją od wewnątrz. Zabezpiecza drewno na wiele lat m.in. przed działaniem grzybów pleśniowych, tym samym zapobiega głębokiemu rozkładowi drewna. Jednocześnie redukuje chłonność drewnianych sztachet, dzięki czemu mniejsze jest zużycie wyrobów nawierzchniowych. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP.

*lakierobejca – impregnat nie tworzy na powierzchni powłoki, która w pełni zabezpieczyłaby drewno przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W związku z tym drewniane ogrodzenie zaimpregnowane impregnatem należy następnie wykończyć innym produktem nawierzchniowym. To zadanie dla lakierobejc. Do malowania płotu drewnianego można użyć:

Sadolin Lakierobejca Extra – skutecznie chroni drewno przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych, w szczególności przed mrozem, wilgocią i promieniowaniem UV. Ochrona szacowana jest tu na aż do 10 lat. Poza tym tworzy elastyczne powłoki, które rozszerzają się i kurczą wraz z drewnem.

Sadolin Lakierobejca Odporna na Warunki Atmosferyczne – tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki, odporne na biokorozję. Na uwagę zasługuje jej wysoka wydajność i żelowa, niekapiąca formuła, która ułatwia malowanie.

Sadolin Lakierobejca 3 w 1 – zda egzamin, jeśli naszym priorytetem jest jednocześnie ochrona drewna, jak i atrakcyjne, satynowe wykończenie. Wyrób daje lekki połysk i jednocześnie podkreśla rysunek drewna.

img3

*farba – w odróżnieniu od lakierobejcy zazwyczaj zapewnia większe krycie, pozwala ponadto na osiągnięcie oryginalnego efektu dekoracyjnego z danym kolorem. Sprawdzi się tu np. farba Sadolin Kolory Ogrodu, która nie dość, że daje aż do 6 lat ochrony drewna (nie łuszczy się i nie pęka mimo oddziaływania promieniowania UV), to jeszcze występuje w interesującej palcie odcieni, jak fuksjowy czy błękitny. Niecodzienna barwa to dobry pomysł na ogrodzenie drewna, które przyciągnie wzrok i wyróżni posesję na tle otoczenia.

 

Malowanie drewnianego płotu

 

Potrzebujemy:

  • Średnioziarnisty papier ścierny (60-80)
  • Szeroki pędzel 100 mm i mały pędzel 25–50 mm
  • Tyczki lub zaciski do przywiązania roślin
  • Folia ochronna

 

*Jak odnowić płot drewniany?

1: Czy wokół powierzchni, która ma zostać pomalowana, nie ma roślin?

Warto odchylić i związać rośliny, by zapewnić sobie wygodne miejsce do pracy. Jeśli nadal są za blisko ogrodzenia, należy przykryć je folią ochronną.

 

2: Czy na malowanym drewnianym płocie nie ma gwoździ?

Stare gwoździe i śruby wystające z ogrodzenia będą zaczepiały się o pędzle. W miarę możliwości należy je zabezpieczyć lub wymienić na nowe.

 

3: Czy powierzchnia wymaga gruntownej renowacji i szlifowania?

Jeśli przeprowadzamy renowację płotu drewnianego, w pierwszej kolejności sprawdzamy stan powłoki – jeśli łuszczy się i odspaja bądź nawet zeskrobaliśmy jej fragmenty wraz z osadami, oznacza to, że najlepiej pozbyć się jej w całości. Szlifujemy drewno gruboziarnistym papierem ściernym, następnie matowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym,  a na koniec odpylamy ogrodzenie.

Jeżeli płotek drewniany jest w dobrym stanie, a ponadto zamierzamy malować tym samym wyrobem, co ostatnio, oraz nadać powierzchni ten sam kolor, wystarczy samo zmatowienie podłoża. Jeśli wybraliśmy lakierobejcę (która jest produktem półtransparentnym) i dodatkowo chcemy zmienić kolor, to najlepiej przeprowadzać renowację na surowym drewnie

Upewnijmy się ponadto, czy drewno jest wolne od plam, zabrudzeń czy zatłuszczeń. Prawdopodobnie większości z nich pozbyliśmy się na etapie szlifowania, jednak mimo to dokładnie umyjmy drewniane ogrodzenie.

 

4: Czy produkt został przetestowany?

Przy wymalowaniach renowacyjnych warto wykonać na małej powierzchni wymalowanie próbne. Jeżeli po wyschnięciu powstanie niepożądany efekt, stare powłoki należy całkowicie usunąć i na nowo przygotować podłoże do malowania.

 

5: Jaka jest prognoza pogody?

Jeśli ma być sucho, a temperatura ma utrzymywać się powyżej 5-10 °C, można przystąpić do pracy. Ważne, aby nie malować w zbyt wysokich temperaturach powyżej 30 °C oraz w pełnym słońcu, inaczej dojdzie do zbyt szybkiego wysychania powłoki.

 

6: Jak osiągnąć równy kolor na różnych fragmentach płotu drewnianego?

Jeśli zamierzamy zużyć więcej niż jedną puszkę produktu, zmieszajmy je w większym pojemniku, by uniknąć drobnych różnic w kolorze.

 

7: Jak używać poszczególnych produktów?

Jeśli podczas prac usunęliśmy poprzednią powłokę w całości i odsłoniliśmy surowe drewno, w pierwszej kolejności zastosujmy impregnat. Następnie sięgamy po lakierobejcę lub farbę – w zależności od oczekiwanego efektu.

Malowanie drewnianego płotu wymaga staranności i precyzji. Potrzebujemy do tego pędzli, najlepiej małego i większego (malowanie płotu pistoletem zazwyczaj nie wchodzi w grę). Należy aplikować równomierne ilości wyrobu i dokładnie go rozprowadzać. Produkt nakładamy wzdłuż słojów drewna. Informacji dotyczących liczby warstw czy czasu ich schnięcia szukajmy w karcie technicznej produktów.

Po skończeniu pracy, gdy ogrodzenie będzie już suche, należy złożyć folię ochronną i rozwiązać rośliny.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...