Impregnacja drewna – jak i czym zabezpieczyć drewno?
Impregnaty do drewna na zewnątrz to jeden z najskuteczniejszych metod jego ochrony. Produkt wnika w drewno, wzmacnia je i przygotowuje na dalsze etapy zabezpieczania lub renowacji bądź pozwala na pełną ochronę powierzchni w pojedynkę. Najlepszy impregnat do drewna – jak go wybrać, czym się kierować i na co zwrócić uwagę?
Produkty do impregnacji drewna: potrzebne czy nie?
W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zabezpieczenie drewna, szczególnie użytkowanego na zewnątrz, jest konieczne. Nie ma tu żadnych wątpliwości: to absolutnie podstawowa i oczywista kwestia. Na zewnętrzne drewniane powierzchnie i elementy oddziałują niszczące warunki pogodowe, jak zmienne temperatury, wilgoć i deszcz, promieniowanie słoneczne, do tego spore jest ryzyko biokorozji oraz uszkodzeń mechanicznych. Pozostawione bez żadnego zabezpieczenia drewno szybko zaczęłoby więc ulegać procesowi niszczenia.
Jak działają impregnaty do drewna na zewnątrz?
Wyroby do impregnacji drewna wnikają głęboko w jego strukturę, wzmacniając ją, czyli działają przede wszystkim od wewnątrz. Tego rodzaju produkty wymagają najczęściej nałożenia warstwy nawierzchniowej, np. w postaci lakierobejcy. Dostępne są jednak także impregnaty do drewna na zewnątrz, które dodatkowo tworzą na powierzchni szczelną, nieprzepuszczalną powłokę – to w zasadzie wyroby typu 3 w 1 (impregnacja, ochrona oraz efekt dekoracyjny).
Ochrona do drewna na zewnątrz: przykłady produktów
Przykładem pierwszego z produktów może być Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP. Doskonale nadaje się zarówno do ochrony surowego, jak i zabezpieczania wcześniej już użytkowanego drewna. Penetruje głęboko drewno i nadaje mu długoletnią ochronę biologiczną, chroni je m.in. przez szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę czy przyczyniających się do rozkładu.
Tego typu produkty stanowią świetną bazę dla wyrobów nawierzchniowych (nie można ich bowiem stosować w pojedynkę, pełną ochronę zapewniają jedynie w duecie z produktem nawierzchniowym, jak np. Sadolin Lakierobejca Extra). Jednocześnie redukują chłonność drewna, dzięki czemu zużycie wyrobów nawierzchniowych jest o wiele mniejsze.
Z kolei jeśli szukamy „samodzielnego” produktu, który zaimpregnuje drewno, a jednocześnie stworzy na jego powierzchni ochronną powłokę, sięgnijmy po Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. Wnika w drewno, ale działa też od zewnątrz, chroniąc powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi (ochrona szacowana jest na aż do 7 lat). Ponadto skutecznie zabezpiecza przed grzybami powodującymi siniznę.
Jeśli chcemy mieć do wyboru różne kolory impregnatów do drewna, wybierzmy właśnie Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy (Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP nie tworzy powłoki i nie nadaje drewnu żadnego zabarwienia – jest bezbarwny). Możemy zdecydować się na jeden z parunastu naturalnych odcieni, od białego, przez dąb, po palisander.