Nie masz pewności, jaki gatunek drewna na meble ogrodowe wybrać? Z naszym poradnikiem szybko podejmiesz decyzję. Przeczytaj, jakie drewno sprawdzi się w Twoim przypadku oraz jak je pielęgnować, aby przedłużyć trwałość mebli ogrodowych.
Podstawowe rodzaje drewna – twarde i miękkie
Drewno można podzielić przede wszystkim ze względu na jego twardość. Zależy ona od gatunku drzewa, z którego pochodzi drewno. Podstawowy podział klasyfikuje je na twarde oraz miękkie. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. dąb, jesion, wiąz, buk, grab, akację i heban. Do drugiej zaś topolę, sosnę, świerk, lipę czy brzozę.
Drewno egzotyczne oraz krajowe
Drewno kategoryzujemy również ze względu na kraj jego pochodzenia. Gatunki egzotyczne często uznawane są za bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i wysoce odporne na negatywne czynniki atmosferyczne. Dzięki temu meble ogrodowe z drewna egzotycznego są tak popularne! Z drugiej strony meble z drewna rodzimego również wykazują wysoką wytrzymałość. Przemawia za nimi także atrakcyjniejsza cena.
Meble ogrodowe z drewna tekowego
Wąskie słoje i naturalne olejki sprawiają, że drewno tekowe jest często wybieranym gatunkiem do mebli zewnętrznych. Te twarde drewno pięknie się starzeje, poza tym nie chłonie wody, mniejsze jest też ryzyko pojawienia się grzybów.
Do zabezpieczenia mebli ogrodowych z drewna tekowego możesz użyć lakieru, lakierobejcy lub oleju. Olejowanie należy powtarzać przynajmniej raz w roku, inaczej drewno pokryje się srebrno-szarą patyną. Jeżeli dojdzie do powstawania przebarwień, usuniesz je, delikatnie szlifując powierzchnię papierem ściernym i kilkukrotnie nakładając olej na odsłonięte drewno.
Meble ogrodowe z drewna meranti
Meranti to twarde drewno tropikalne, które jest bardzo trwałe i stanowi bardziej ekonomiczną alternatywę dla drewna tekowego. Jest gęste, wytrzymałe, odporne na butwienie. Można o nie zadbać, nakładając raz w roku olej do mebli, który zwiększy intensywność jego barwy.
Ten typ drewna ma wysoką zawartość olejków, co pozwala przetrwać zmienne warunki pogodowe – od deszczu i wilgoci po gwałtowne zmiany między wysoką a niską temperaturą. Dzięki temu można trzymać je na zewnątrz bez względu na pogodę. Meble ogrodowe z litego drewna meranti to najlepsze rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś na lata.
Meble ogrodowe akacja
Na polskich podwórkach często można spotkać meble ogrodowe z drewna akacjowego. Nic dziwnego. Akacja to gatunek drewna używany m.in. do budowy łodzi! Poza tym to kolejny gatunek mocnego i wytrzymałego twardego drewna.
Dzięki regularnie powtarzanemu olejowaniu meble ogrodowe akacjowe zachowają swój głęboki kolor. Jednocześnie olej uwypukli wyraziste odcienie słojów, dzięki którym drewno jest tak atrakcyjne wizualnie.
Meble ogrodowe z drewna cedrowego
Naturalnie odporny na insekty i butwienie cedr należy do kategorii miękkich gatunków drewna. Wpływa to m.in. na jego lekkość. To zaleta, jeśli będziesz przenosić meble między różnymi miejscami w ogrodzie lub chować je na zimę.
Wszelkie ślady zużycia dodadzą mu charakteru. Z drugiej strony jeżeli tylko zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia drewna czy powłoki, powinieneś zaplanować prace renowacyjne. Inaczej meble ogrodowe z drewna cedrowego zaczną niszczeć. Przy okazji malowania lakierobejcą, możesz wprowadzić do ogrodu parę akcentów kolorystycznych.
Meble ogrodowe z drewna sosnowego
Mimo iż sosna jest gatunkiem miękkim, sosnowe meble ogrodowe cieszą się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z łatwości w obróbce, a także z przystępnej ceny. Oprócz tego sosna jest odporna na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, na odkształcenia oraz na wilgoć. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu nie będziesz musiał myśleć o nowych meblach przez długi czas.
Czym zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna?
Podstawowa zasada pielęgnacji drewna brzmi: nie należy zostawiać drewnianych powierzchni bez zabezpieczenia, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Meble ogrodowe z surowego drewna to kiepski pomysł – wskutek oddziaływania wilgoci i zmiennych temperatur szybko zaczną niszczeć i butwieć. Doprowadzi to do rozwoju grzybów pleśniowych, a meble wkrótce będą do wymiany. Jeżeli drewniane powierzchnie nie zostały zabezpieczone przez producenta, jak najszybciej zastosuj odpowiedni produkt, a następnie regularnie przeprowadzaj konserwację lub renowację drewna.
Do zabezpieczenia mebli ogrodowych, szczególnie z drewna egzotycznego, doskonale nadaje się olej. Wnika on w głąb drewna i wzmacnia jego strukturę, a dodatkowo chroni przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Zabieg olejowania, np. olejem Sadolin Superdeck, należy powtarzać przynajmniej raz do roku, aby odnowić ochronę. Meble ogrodowe – uprzednio zabezpieczone impregnatem technicznym – można również pomalować lakierobejcą. Jeżeli szukasz produktu, który zabezpieczy powierzchnię przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych, sięgnij np. po lakierobejcę Sadolin Extra, która zapewnia do 10 lat ochrony drewna.
Jakie drewno sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Sięgnij po takie rozwiązanie, które odpowiada Ci estetycznie, a jednocześnie mieści się w założonym przez Ciebie budżecie. Jeżeli tylko będziesz dbał o drewniane meble ogrodowe, posłużą Ci one przez długi czas, niezależnie do gatunku drewna.