JAK I CZYM WYKONAĆ OLEJOWANIE DREWNA?

Olej do drewna skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed niszczącymi czynnikami. Dowiedz się, jak dobrać olej do konserwacji drewna oraz jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie drewna.

Do olejowania drewna nie potrzeba specjalnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. Niepotrzebne są również profesjonalne narzędzia. To jedna z najłatwiejszych metod konserwacji drewna, która jednak przynosi bardzo dobre rezultaty.

 

Czym olejować drewno?

Do olejowania służą specjalne oleje do drewna. Olej wcierany w powierzchnię drewna, wnika w jego strukturę, dzięki czemu wzmacnia go od wewnątrz, ale jednocześnie skutecznie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, jak deszcz, promieniowanie UV, zmienne temperatury itd. Co istotne, oleje w przeciwieństwie do lakierów, lakierobejc czy farb nie tworzą powłoki, co ma sporo zalet. Skoro nie tworzą powłok, nie dochodzi do ich uszkodzenia, pękania czy łuszczenia się.

Jednocześnie wpływa to na efekt dekoracyjny. Skoro oleje do drewna nie są powłokotwórcze, pozwalają na wyeksponowanie struktury drewna (jest wyczuwalna pod palcami). Tym samym dają bardzo naturalne wykończenie, drewno wygląda niemal jak surowe. Oleje mogą subtelnie zmieniać barwę powierzchni – popularny jest np. biały olej do drewna, który sprawdza się w projektach w stylu skandynawskim. Inne popularne kolory olejów do drewna to m.in. szary, mahoń, palisander czy dąb. Chętnie wybierane są także bezbarwne oleje do drewna, które nie zmieniają zabarwienia, a jedynie wzmacniają drewno.

 

Jaki olej do drewna wybrać?

Wybierając olej do drewna, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki, jakie oddziałują na jego powierzchnię. Np. olej do drewna na zewnątrz musi zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, zmienne temperatury, promieniowanie UV, do tego dochodzą uszkodzenia wynikające ze specyfiki użytkowania np. desek tarasowych. We wnętrzach spektrum zagrożeń jest mniejsze.

Kryterium umiejscowienia powierzchni oraz działających nań czynników jest podstawą do doboru oleju. Mimo to wśród osób planujących olejowanie pojawia się sporo wątpliwości. Jaki olej do drewna sosnowegoJaki olej do drewna modrzewiowego? Najlepszy olej do drewna dębowego, olej do drewna tekowego? Czy olej do drewna egzotycznego na zewnątrz różni się od produktu do olejowania drewna sosnowego? Wbrew pozorom gatunek drewna czy jego rodzaj najczęściej nie ma tu większego znaczenia. Z drugiej strony zależy to od właściwości danego produktu oraz zaleceń producenta, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z etykietą wyrobu, a w razie wątpliwości dodatkowo sięgnąć po kartę techniczną oleju.

Przykładem najlepszego oleju do drewna na zewnątrz jest Sadolin Olej Superdeck. Zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Głęboko wnika w drewno, wzmacniając jego strukturę. Ponadto trwale barwi drewno i podkreśla rysunek słojów. Jest polecany do tarasów drewnianych i mebli ogrodowych wykonanych z egzotycznych i europejskich gatunków drewna oraz innych powierzchni drewnianych na zewnątrz.

 

Jak olejować drewno?

Olejowanie polega na wcieraniu oleju w surowe drewno. Wyrób należy rozprowadzać po podłożu za pomocą pędzla z włosia naturalnego lub wałka – fragment po fragmencie i bardzo dokładnie. Po kilku lub kilkunastu minutach trzeba zebrać nadmiar oleju bawełnianą szmatką. Cykl powtarza się dwa lub trzy razy aż drewno pobierze odpowiednią ilość oleju. Jeśli wybraliśmy Sadolin Olej Superdeck, z nałożeniem każdej kolejnej warstwy czekamy około 24 godzin (olej szybciej wchłania się w przypadku miękkiego drewna).

 

Olejowanie drewna w pytaniach i odpowiedziach

- Wybrać lakierobejcę, lakier czy olej do drewna?

Wszystko zależy od preferencji użytkownika dotyczących m.in. estetyki wykończenia drewna. Transparentne lakiery pozostawiają na powierzchni powłokę (matową, półmatową lub satynową), półtransparentne lakierobejce lekko barwią drewno, z kolei oleje dają najbardziej naturalny efekt. Należy jednak mieć na uwadze, że lakierowanie powtarza się zazwyczaj co kilka lat (np. wtedy, gdy powłoka ulegnie uszkodzeniu), z kolei olejowanie to zabieg, o którym trzeba pamiętać raz, dwa razy do roku.

- Olej do drewna czy impregnat?

Jedno często idzie w parze z drugim. Pamiętajmy, że impregnat nie jest produktem do wykańczania drewna – służy do wzmocnienia jego struktury i ochrony biologicznej. Np. przed zastosowaniem Sadolin Olej Superdeck na miękkim drewnie europejskim, zaleca się zabezpieczenie surowej powierzchni Sadolin Impregnatem Technicznym SuperbaseHP.

 

- Czy można olejować bejcowane drewno?

Nie. Aby olej miał szansę „zadziałać”, należy zaaplikować go na surowe drewno. Jeśli drewno jest pokryte jakimikolwiek powłokami, olej nie będzie miał możliwość wniknąć w strukturę drewna.

 

- Na kiedy zaplanować olejowanie drewna na zewnątrz?

Warunki, w jakich przeprowadzamy prace, są kluczowe. Olejowanie – tarasu czy mebli ogrodowych – należy zaplanować na pogody, ale nie upalny dzień. Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 30˚C, wilgotność powietrza musi być zaś niższa niż 70%. Nie należy przeprowadzać olejowania w pełnym słońcu ani jeśli zapowiadane są opady.

 

Dobry olej do drewna to bardzo skuteczne zabezpieczenie. To jeden z nielicznych produktów, które pozwalają na uzyskanie tak naturalnego efektu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...