JAK ZROBIĆ DREWNIANĄ STUDNIĘ OGRODOWĄ?

Studnia ogrodowa, która służy wyłącznie celom estetycznym, ekspozycji kwiatów, budowaniu nastroju? To może się sprawdzić! Dowiedz się, jak zbudować studnię ozdobną, z której co prawda nie można czerpać wody, ale dzięki której ogród będzie wyglądał wyjątkowo.

Studnia ogrodowa może stanowić nic nie znaczący element posesji lub stać się kluczowym składnikiem aranżacji ogrodu. Jeśli zależy Ci na świetnym efekcie, zbuduj studnię ozdobną i obsadź ją kwiatami.

 

 

Studnia ogrodowa: użytkowa czy ozdobna?

 

Studnia głębinowa bądź kopana, albo drewniana studnia ozdobna – poznaj najważniejsze różnice:

 

Użytkowa studnia ogrodowa

 

Oczywiście budowa ogrodowej studni głębinowej to spore przedsięwzięcie, które najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Wiążą się z tym znaczne koszty, tym bardziej, jeśli konieczne jest wykonanie głębokiego odwiertu. Z drugiej strony to dobre rozwiązanie na wypadek awarii wodociągów oraz sposób na zoptymalizowanie kosztów zużycia wody.

 

Studnie drewniane ozdobne

 

Studnie ozdobne są o wiele mniej skomplikowane w realizacji niż studnie użytkowe. Dobrym pomysłem jest wybór tych samych materiałów, co  wykorzystane do budowy lub wykończenia elewacji oraz zadaszenia domu znajdującego się na posesji. Ułatwi to osiągnięcie estetycznej konsekwencji i przyniesie najlepszy efekt.

 

Ozdobna studnia z drewna również może pełnić role czysto praktyczne – służyć jako miejsce:

 

  • w którym ukryjesz przyłącze wody oraz węża ogrodowego,
 
  • do przechowywania małych narzędzi ogrodowych.

Najpopularniejszym sposobem „użytkowania” drewnianej studni ogrodowej jest jednak wykorzystanie jej do wyeksponowania kwiatów. Kwitnące rośliny, np. ukwiecone, zwisające pelargonie będą prezentowały się tu naprawdę wyjątkowo.

 

 

Projekt studni drewnianej

 
  • kwadratowa drewniana studnia
 

Studnie ozdobne są zazwyczaj zbudowane w całości z desek albo bali – projektuje się je wtedy najczęściej na planie kwadratu.

 

  • okrągłe studnie drewniane

Okrągły kształt wynika zazwyczaj z np. zastosowania betonowego kręgu, pierścienia. Wystarczy go obudować drewnianymi deskami. Obudowa studni da naturalny, interesujący efekt.

 

  • sześciokątne studnie ozdobne
 

Obudowa studni sześciokątnej może być łatwiejsza w realizacji niż w przypadku konstrukcji okrągłej.

 

Obudowa studni – jak zrobić studnię kwadratową?

Parę podpowiedzi na początek

 
  • W pierwszej kolejności należy wykonać rysunek studni. Uwzględnij na nim wszystkie elementy, w tym sposób wykonania podstawy.
 
  • Zastanów się, jaki gatunek drewna na obudowę studni zda egzamin. Nie warto przepłacać – deski świerkowe czy sosnowe zabezpieczone dobrej jakości produktami nie będą wymagały konserwacji i napraw przez długie lata. Możesz też wykorzystać deski elewacyjne – to rozwiązanie, za którym przemawiają względy ekonomiczne, ale i konsekwencja w stylu posesji oraz jej poszczególnych elementów.
 
  • Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie drewnianych desek przed bezpośrednim kontaktem z gruntem. W tym celu zaleca się wykonanie betonowej wylewki, którą będzie można wykończyć np. „kocimi łbami”.
 
  • Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem budowy studni drewnianej dokładnie pomalować poszczególne elementy odpowiednim wyrobem do ochrony drewna.

 

 

Zabudowa studni – czego potrzebujesz?

 

Niezbędne materiały i akcesoria ściśle wynikają z wybranego wariantu i projektu. Do realizacji kwadratowej drewnianej studni do ogrodu możesz potrzebować przykładowo:

  • desek na wykonanie 4 ścianek studni,
 
  • grubszych desek konstrukcyjnych na budowę szkieletu studni ozdobnej,
 
  • desek, które ukryją podstawę studni oraz tych, które zabezpieczą jej górną krawędź,
 
  • narzędzi do cięcia drewna,
 
  • wkrętów do łączenia drewna
 
  • papieru ściernego.

 

 

Drewniana studnia – czym zabezpieczyć drewno?

 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie tego samego środka, za pomocą którego zabezpieczono i wykończono drewnianą elewację budynku. Polecanym produktem jest tu szczególnie Sadolin Lakierobejca Extra, która zapewnia aż do 10 lat skutecznej ochrony drewna. Zabezpiecza powierzchnię przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi, jak zmienne temperatury, deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Powłoki są elastyczne i kurczą się oraz rozszerzają wraz z drewnem, dzięki czemu nie łuszczą się i nie pękają. Na uwagę zasługuje również wysoki poziom ochrony przed biokorozją.

 

 

Obudowa studni z drewna – jak pomalować?

Krok 1. Przygotowane, docięte elementy do budowy zabudowy studni przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym. Deski należy zmatowić, zwiększając tym samym przyczepność warstw nawierzchniowych. Dokładnie odpyl drewno.

Krok 2. Zwróć uwagę na warunki, w jakich przeprowadzasz prace. Informacje na temat optymalnej temperatury otoczenia oraz wilgotności powietrza znajdziesz na etykiecie produktu lub w jego karcie technicznej.

Krok 3. W pierwszej kolejności zaimpregnuj powierzchnię – najlepszy będzie Sadolin SuperbaseHP Impregnat Techniczny. Nałóż 1-2 warstwy produktu. Malowanie możesz rozpocząć po upływie doby od impregnacji.

Krok 4. Nie rozcieńczaj lakierobejcy przed użyciem. Nakładaj 2-3 cienkie warstwy produktu w odstępie min. 17 godzin od poprzedniej. Przed zaaplikowaniem każdej kolejnej warstwy przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.

 

 

Jak zrobić studnię z drewna?

 

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie niewielkich wykopów pod 4 belki konstrukcyjne. Umieść w nich obejmy, w które wsuniesz belki. 

Wykonaj wylewkę.

Połącz ze sobą deski, tworząc po 4 ścianki obudowy studni.

Przymocuj ścianki do belek konstrukcyjnych.

Wykonaj obudowę, która ukryje dolne zakończenia desek. W ten sam sposób zabezpiecz górną partię ścianek.

Ścianki wykończ szerszymi deskami, na których można będzie postawić np. donice z kwiatami.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...