Drewniana ławka, podobnie jak pozostałe drewniane sprzęty znajdujące się w ogrodzie, wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych — i w razie potrzeby — konserwacyjnych. Czy wiesz, jak oraz czym pomalować ławkę ogrodową? Poznaj najważniejsze zasady.
Dlaczego i kiedy należy odnowić starą drewnianą ławkę?
Jak często powtarzać malowanie ławki drewnianej? Kiedy tylko zauważysz, że kolor stracił swoją głębię i wyblakł, a na powierzchni drewna pojawiły się ryski i spękania. To bardzo ważne: wszelkie uszkodzenia powłoki sprawiają, że surowe drewno zostaje wyeksponowane na działanie niszczących czynników. W przypadku drewnianej ławki ogrodowej są to przede wszystkim deszcz i wilgoć, śnieg, zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne oraz ryzyko uszkodzeń mechanicznych. W konsekwencji oddziaływania wilgoci może dojść do zawilgocenia oraz butwienia drewna. Po pewnym czasie ławka będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.
Na szczęście jeśli tylko wybierzesz dobrej jakości produkty do konserwacji drewna, będziesz mógł zapomnieć o ponownym malowaniu przynajmniej na kilka kolejnych lat.
Czym pomalować ławkę drewnianą?
Czym pomalować drewniane ławki? Po pierwsze, postaw na produkt, który zabezpieczy drewno przed wspomnianymi, negatywnymi czynnikami. Po drugie, sprecyzuj, na jakim efekcie estetycznym Ci zależy. Czy chciałbyś podkreślić naturalny rysunek drewna, czy może nadać mu inny, niecodzienny kolor? Zastanów się, jaka kolorystyka będzie pasować do stylu oraz architektury Twojego ogrodu.
Jeżeli zależy Ci na wyjątkowo skutecznym zabezpieczeniu drewna, sięgnij po specjalistyczne rozwiązanie. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Lakierobejca Extra. Co ciekawe, możesz jej użyć nawet do zabezpieczenia drewnianej elewacji. Oznacza to, że tworzy powłoki wyjątkowo odporne na oddziaływanie mrozu, wilgoci czy szkodliwego promieniowania UV, a także na działanie grzybów pleśniowych i biokorozję. Zapewnia ochronę do 10 lat. W zależności od wybranego koloru produkt podkreśli naturalny odcień drewna lub delikatnie go zmieni, a jednocześnie uwydatni rysunek słojów.
Jeśli jednak marzy Ci się niecodzienna aranżacja ogrodu lub jego projekt zakłada konkretną kolorystykę, wypróbuj farbę dostępną w oryginalnej palecie kolorów. Może to być np. dekoracyjno-ochronna farba Sadolin Kolory Ogrodu. Produkt jest dostępny w oryginalnych barwach, jak malinowa, turkusowa czy cytrynowa. Jego kolejny atut to skuteczna ochrona — do 6 lat.
Jeżeli malujesz surowe drewno, w pierwszej kolejności musisz zastosować impregnat techniczny. Poszukaj odpowiedniej informacji na etykiecie produktu wybranego do malowania lub w jego karcie technicznej – znajdziesz tam nazwę konkretnego preparatu, jakiego powinieneś użyć. Przykładem dobrego impregnatu jest Sadolin Impregnat Techniczny SuperBaseHP. Wnika on głęboko w surowe drewno i zabezpiecza je przed niszczącym działaniem grzybów wywołującym siniznę i głęboki rozkład drewna.
Renowacja ławki ogrodowej – jak zrobić to dobrze?
Odnawianie ławki ogrodowej to cały proces. Każdy etap ma tu duże znaczenie – aby osiągnąć świetny efekt, nie pomijaj żadnego z nich. Oto instrukcja krok po kroku.
Krok 1.
Zapoznaj się z kartą techniczną produktu. Dzięki temu dowiesz się, jakie są optymalne warunki, w jakich należy przeprowadzać prace. Przygotuj też wszelkie niezbędne akcesoria i narzędzia, m.in. papier ścierny, bloczki ścierne, wiadro i miękką ściereczkę, detergent do mycia, taśmę i folię malarską, kuwetę malarską i pędzle.
Krok 2.
Bardzo istotnym etapem renowacji ławki ogrodowej jest jej przygotowanie do malowania:
zniszczone powłoki malarskie
W pierwszej kolejności usuń stare, zniszczone powłoki – zeszlifuj je gruboziarnistym papierem ściernym. Na tym etapie postaraj się też wyrównać ewentualne rysy. Zmieniaj papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu. Pomiędzy poszczególnymi cyklami szlifowania usuwaj powstały pył i resztki powłok, aby nie uszkodzić nimi delikatnej powierzchni drewna.
Pamiętaj, aby wykonywać ruchy wzdłuż słojów drewna, nigdy w poprzek. Inaczej podniesiesz włókna drewna. Możesz nawet je uszkodzić. Na koniec dokładnie odpyl drewnianą ławkę i przetrzyj ją wyciśniętą z wody szmatką.
powłoki w dobrym stanie
Jeśli powłoka nie jest zniszczona czy popękana, zazwyczaj wystarczy zmatowić powierzchnię, czyli przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem, odpylić, a następnie przemyć lekko wilgotną szmatką.
Jeżeli jednak planujesz malować innym produktem niż poprzednio, lepiej usunąć poprzednią powłokę w całości. Najpierw możesz wykonać wymalowanie próbne, czyli test nowej farby lub lakierobejcy na niewielkim fragmencie drewnianej ławki ogrodowej. Jeśli efekt Cię nie zadowoli, postępuj według wcześniejszej instrukcji dotyczącej zniszczonych powłok.
Krok 3.
Pamiętaj o dokładnym umyciu i odtłuszczeniu ławki. Do mycia wystarczy woda z dodatkiem detergentu myjącego oraz ściereczka, z kolei do odtłuszczania oraz usunięcia śladów żywicy – benzyna ekstrakcyjna. Jeśli zauważysz oznaki biokorozji czy rozwoju pleśni, zaaplikuj na fragmenty powierzchni specjalny środek biobójczy (postępuj zgodnie z instrukcją jego producenta).
Krok 4.
Jeżeli powierzchnia drewna jest zniszczona i na wcześniejszych etapach nie udało Ci się wyrównać rys, zastosuj specjalną masę naprawczą do drewna.
Krok 5.
Jeśli usunąłeś powłoki malarskie i odsłoniłeś surowe drewno, prawdopodobnie potrzebujesz zastosować impregnat. Sprawdź tę informację w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu, którego za chwilę użyjesz do odnowienia ławki ogrodowej. Upewnij się też, jak aplikować impregnat. Po jego całkowitym wyschnięciu możesz przystąpić do malowania ławki drewnianej.
Krok 6.
Pora na malowanie. Dokładnie zabezpiecz miejsce wokół ławki, aby nie zabrudzić trawy lub nawierzchni, oraz oklej taśmą elementy mebla wykonane z innego materiału. W pierwszej kolejności nałóż produkt na trudno dostępne miejsca (pomocny będzie pędzel na dłuższej rączce) oraz na spodnią część drewnianej ławki, następnie zaś na większe powierzchnie. Wyrób rozprowadź równomiernie i dokładnie, wzdłuż rysunku słojów. Wytyczne dotyczące niezbędnych narzędzi, liczby warstw czy czasu ich schnięcia znajdziesz na etykiecie.
Jak pielęgnować drewnianą ławkę?
Wiesz już, jak odnowić ławkę ogrodową. Zastanów się jeszcze, jak o nią dbać, aby maksymalnie przedłużyć trwałość nowych powłok. Na pewno warto regularnie czyścić ławkę. W pierwszej kolejności oczyść ją z kurzu – możesz użyć odkurzacza ze specjalną ściętą końcówką, dzięki której dotrzesz do wszystkich zakamarków. Następnie ją umyj – wodą z dodatkiem detergentu. Pamiętaj o dokładnym wyciśnięciu szmatki. Możesz też sięgnąć po szczotkę.
Ten prosty zabieg pielęgnacyjny pozwoli Ci sprawdzić aktualny stan drewna i jego powłok. Jeżeli zauważysz ryski czy spękania, od razu zaplanuj ponowne malowanie ławki drewnianej.
Drewniana ławka to ogrodowy must have. Wybierz taką, która będzie dopasowana do stylu Twojego ogrodu, a jednocześnie zapewni Ci komfortowe wypoczywanie. A potem o nią dbaj! Dzięki temu nie będziesz musiał jej wymieniać już po kilku sezonach.