Jak malować lakierobejcą: 5 praktycznych porad
Produkt do malowania drewna należy każdorazowo dobierać do czynników, jakie będą oddziaływać na powierzchnię. Kierując się tymi kryteriami, produkty do drewna można podzielić na dwie kategorie: na przeznaczone do malowania drewna na zewnątrz oraz dedykowane do wnętrz:
- wyroby do drewna na zewnątrz
W przypadku elementów użytkowanych na zewnątrz spektrum zagrożeń jest naprawdę spore. Oprócz deszczu, wilgoci, śniegu, zmiennych temperatur oraz promieniowania słonecznego mamy do czynienia z ryzykiem powstawania uszkodzeń, a także rozwoju biokorozji czy zadomowienia się owadów. Malowanie drewna na zewnątrz powinniśmy więc potraktować nie jako wariant czy ewentualność, a raczej – konieczność i obowiązek.
- wyroby do drewna we wnętrzach
We wnętrzach nie mamy już do czynienia z deszczem czy zmiennymi temperaturami. Czy to oznacza, że możemy pozostawić drewno bez zabezpieczenia? To niezbyt dobry pomysł. Drewniane powierzchnie w przedpokoju czy salonie pozbawione odpowiedniej ochrony szybko zaczną niszczeć, szarzeć czy nawet chłonąć wilgoć. Malowanie drewnianych mebli, boazerii czy parkietów wydłuża ich żywotność i zapewnia nieskazitelny wygląd przez lata. Oczywiście stosujemy tu inne produkty, np. farby o malowania drewna wewnątrz.
Podsumowując, nie możemy pozostawić drewna bez zabezpieczenia. Zasada ta obowiązuje zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Oczywiście, z uwagi na oddziaływanie niszczących warunków atmosferycznych drewniane powierzchnie użytkowane na zewnątrz i pozbawione przy tym ochrony będą niszczeć, butwieć i paczeć o wiele szybciej. Wkrótce pojawią się spękania i uszkodzenia. Jeśli więc nie pomyślimy o pracach renowacyjnych, niedługo będziemy musieli liczyć się z koniecznością wymiany drewnianych powierzchni lub kupnem nowych mebli.
Czym malować drewno na zewnątrz oraz wewnątrz?
Na rynku dostępnych jest parę rodzajów produktów, które działają w nieco inny sposób, ale przynoszą podobny skutek: trwale zabezpieczają i chronią drewniane elementy. Najważniejszych informacji dotyczących właściwości produktu powinniśmy szukać w jego karcie technicznej. Aby wybrać najlepszy produkt, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy jest on przeznaczony do wymalowań zewnętrznych, czy we wnętrzach, następnie zaś sprecyzujmy, na ochronie powierzchni przed jakimi czynnikami nam zależy. Zastanówmy się, czy priorytetem jest tu zabezpieczenie drewna przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, czy może chcemy skutecznie walczyć z korozją biologiczną. Z kolei we wnętrzach warto zwrócić uwagę na ochronę drewna np. przed powstawaniem przetarć (chociażby malowanie schodów drewnianych czy intensywnie eksploatowanych parkietów).
Malowanie drewna lakierobejcą, lakierem, farbą czy olejem?
Farby do drewna na zewnątrz lub wewnątrz, lakiery oraz lakierobejce do drewna tworzą na powierzchni szczelne, trwałe powłoki. Oczywiście każdy wyrób może charakteryzować się innymi właściwościami, ale teoretycznie wszystkie powinny chronić drewno. Na ile skutecznie – to zależy już od parametrów technicznych i wytrzymałościowych danego wyrobu.
To, co najbardziej różni poszczególne rodzaje produktów, to przede wszystkim efekt dekoracyjny, jaki możemy dzięki nim uzyskać.
Farby do drewna na zewnątrz lub wewnątrz, lakiery oraz lakierobejce do drewna tworzą na powierzchni szczelne, trwałe powłoki. Oczywiście każdy wyrób może charakteryzować się innymi właściwościami, ale teoretycznie wszystkie powinny chronić drewno. Na ile skutecznie – to zależy już od parametrów technicznych i wytrzymałościowych danego wyrobu.
To, co najbardziej różni poszczególne rodzaje produktów, to przede wszystkim efekt dekoracyjny, jaki możemy dzięki nim uzyskać.
*Farba do malowania drewna
Farby do drewna (zewnętrzne oraz wewnętrzne) to wyroby kryjące. Mogą mieć różny stopień krycia. Pozwalają na pomalowanie drewna na wybrany kolor, np. skandynawską biel czy interesujący odcień różu. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Kolory Ogrodu. To farba ochronno-dekoracyjna, której powłoki nie zakrywają całkowicie naturalnej struktury drewna, a zamiast tego subtelnie podkreślają rysunek słojów. Wyrób zabezpiecza drewniane powierzchnie przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych (zapewnia aż do 6 lat ochrony drewna). Dzięki bogatej palecie kolorów pozwala na idealne dopracowanie detali w przestrzeni ogrodu oraz stworzenie przemyślanej aranżacji zewnętrznej strefy wypoczynkowej. Wpływa na to również uniwersalność produktu: farba Sadolin Kolory Ogrodu świetnie nadaje się również do malowania dekoracyjnych elementów ogrodowych z ceramiki, kamienia i cegły.
*Lakiery do drewna
Lakiery do drewna to zaś najczęściej produkty transparentne, czyli takie, które nie nadają koloru drewnianym powierzchniom, ani nawet nie uwydatniają naturalnych tonów. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie im jak najpełniejszej ochrony. Wśród tego typu wyrobów wyróżnia się przede wszystkim Sadolin Yacht. To bezbarwny lakier do drewna dedykowany do malowania drewna na zewnątrz narażonego na okresowe oddziaływanie wody i wilgoci.
*Lakierobejca do drewna
Lakierobejce do drewna tworzą z kolei półtransparentne powłoki, tzn. dają już pewien efekt dekoracyjny, nadają kolor i uwydatniają rysunek słojów. Jeśli zależy nam na długotrwałej skutecznej ochronie drewna i np. zastanawiamy się, czym pomalować drewniany dom, zastosujmy Sadolin Lakierobejcę Extra. Dzięki technologii FlexiGuard™ tworzy elastyczne powłoki mogące rozszerzać się i kurczyć wraz z drewnem w zależności od temperatury; zapewnia ochronę drewnianym powierzchniom nawet do 10 lat.
*Olej do drewna
Olej do drewna działa już na innej zasadzie. Nie tworzy powłok ochronnych na powierzchni drewna, a zamiast tego wnika w jego strukturę i ją wzmacnia – działa od wewnątrz i od zewnątrz. Jeśli więc zastanawiamy się np., czym pomalować drewniany taras, zależy nam na wysokim stopnia ochrony, a jednocześnie najbardziej naturalnym i wyczuwalnej pod palcami strukturze, zamieńmy wyroby powłokotwórcze na olej.
Zaolejowane deski tarasu czy meble ogrodowe nie poddają się działaniu wilgoci oraz nie szarzeją nawet wystawione na oddziaływanie promieniowania słonecznego przez dłuższy czas. Olej daje naturalny efekt wizualny. Czym olejować drewno? Przykładem produktu przeznaczonego do drewna użytkowanego na zewnątrz jest Sadolin Olej Superdeck, wyróżniający się dużą zawartością żywic.
Jak malować drewno?
Jeśli zdecydowaliśmy już, czym pomalować drewniane meble ogrodowe, taras czy może parkiet w salonie, wybierzmy wygodny termin i zaplanujmy prace. Miejmy przy tym na uwadze, że w przypadku każdego produktu obowiązuje inna procedura działania, inne metody aplikacji. Można podać jednak kilka uniwersalnych zasad dotyczących malowania drewna:
- Drewno powinno być suche i czyste, wolne od starych, łuszczących się powłok.
- Dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się poprzednich warstw lakierów, lakierobejc czy farb. Dzięki temu osiągniemy najlepszy efekt dekoracyjny. Usunięcie starych warstw jest szczególnie wskazane, jeśli zależy nam na osiągnięciu innego efektu dekoracyjnego niż obecny, np. chcemy wyeksponować naturalny rysunek słojów, a teraz powierzchnia jest pokryta kryjącą farbą.
- Jeżeli zaś zamiast farby czy lakierobejcy do drewna wybraliśmy olej, usunięcie poprzednich powłok będzie konieczne. Olej wcieramy w surowe drewno.
- Przed malowaniem drewna powinniśmy wyrównać wszelkie rysy i uzupełnić większe ubytki, np. specjalną szpachlówką do drewna.
- Nakładamy równomierne ilości wyrobu, dokładnie rozprowadzając go wzdłuż słojów. Przed nałożeniem kolejnej warstwy warto zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
Czym pomalować drewno? Rodzaj produktu to tak naprawdę kwestia drugorzędna. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, przed jakimi czynnikami zabezpieczają powierzchnię. Porównajmy parametry poszczególnych wyrobów oraz ich właściwości, ponadto zdecydujmy o końcowym efekcie dekoracyjnym, a podejmiemy świadomą, przemyślaną decyzję.